U ovom mandatu značajno smo (za čak 130 %) povećali broj korisnika prava iz Odluke o socijalnoj skrbi, sa 118.000 u 2021. na 275.000 korisnika u 2025. godini, što su pratila i izdvajanja iz gradskog proračuna. Na taj način Grad dodatno skrbi za građane poboljšavajući njihove životne uvjete i pritom vodi računa o svim dobnim skupinama – od najmlađih do naših najstarijih sugrađana.
Kao pokazatelj da smo na dobrom putu u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti, Europska komisija je Grad Zagreb proglasila Europskom prijestolnicom inkluzije i raznolikosti za 2024. godinu u konkurenciji 70 regija i gradova Europske unije.
Skrb za djecu i mlade
Za samohrane roditelje, koji su korisnici prava na dječji doplatak, uveli smo naknadu od 26,54 eura po djetetu mjesečno te pravo na božićnicu i uskrsnicu od po 100 eura
Zašto je to važno: posebna naknada za samohrane roditelje koji primaju dječji doplatak ciljano smanjuje dječje siromaštvo.
Od travnja će pravo na besplatan prijevoz ZET-om imati oko 120.000 djece i mladih do 18 godina.
Cilj: smanjenje troškova zagrebačkim obiteljima.
Dodatno:
- U Centru za mentalno zdravlje mladih uspostavljeno je pet savjetovališta, a stručnjaci iz područja mentalnog zdravlja na raspolaganju su mladima besplatno i bez uputnice.
- Pokrenuto je i Savjetovalište za prevenciju HPV-a i drugih spolno prenosivih bolesti te očuvanje spolnog i reproduktivnog zdravlja.
- Osigurani su besplatni ginekološki pregledi za djevojke i žene do 29 godina koje nemaju izabranog ginekologa ili žive izvan svog mjesta prebivališta, kao i testiranja na spolne bolesti.
- Financiramo 5 specijalizacija iz dječje i adolescentne psihijatrije, a Grad je otkupio i dvije specijalizacije iz pedijatrije za potrebe domova zdravlja.
- U odnosu na 2021. godinu broj stipendista povećan je za 85 %, a iznosi stipendija najviši su u državi (osim državnih stipendija za nastavnike u STEM-u).

Skrb za starije
Unaprjeđujemo skrb za starije:
- broj umirovljenika s najnižim mirovinama koji primaju gradsku naknadu povećali smo s 3.700 na 10.000, dakle za čak 170 %, tako što smo dohodovni prag za primanje naknade podigli s 239 na 350 eura mjesečno i uveli nove skupine korisnika
- iznos božićnica i uskrsnica za umirovljenike s najnižim mirovinama u mandatu smo sedmerostruko povećali (s 13,27 eura u 2021., preko 26,54 eura u 2022., na 100 eura u 2024. odnosno 2025.)
- uveli smo besplatan javni prijevoz ZET-om za sve starije od 65 godina
- uveli smo novu novčanu naknadu (53 eura mjesečno) za korisnike nacionalne naknade za starije osobe, kao i božićnicu i uskrsnicu za tu skupinu korisnika (u 2025. će iznositi 100 eura)
- zašto je to važno: radi se o doista najugroženijoj skupini starijih osoba koje nemaju nikakva ili imaju izuzetno niska primanja
- otvorili smo Dom za starije Markuševac za 92 osobe
- unatoč znatnim povećanjima rashoda s kojima su domovi za starije suočeni, nismo podizali cijene smještaja u domovima
- za izgradnju 4 nova doma za starije (u Dubravi, Sesvetama, Španskom i Prečkom) pokrenuto je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i priprema dokumentacije.
U prosincu 2023. završena je i opremljena nova zgrada psihogerijatrije Klinike za psihijatriju Vrapče (6,6 milijuna eura).
Skrb za osobe s invaliditetom
U 2024. godini napravili smo značajan iskorak povećanjem proračuna za osobe s invaliditetom za čak 80 % u odnosu na prethodnu godinu. Pokrenuli smo niz novih investicija u proširenje usluga i povećali broj korisnika za čak 240 %.
Širimo podršku djeci s teškoćama u razvoju i usluge za osobe s invaliditetom:
- SUVAG je u 2024. otvorio novu ambulantu na Žitnjaku za ranu razvojnu podršku
- Mali dom ima novu lokaciju za usluge za osobe s višestrukim teškoćama od 21. godine života u Badalićevoj, a otvorili smo i lokaciju za stručnu procjenu i ranu razvojnu podršku na Velesajmu
- Zagrebački centar za neovisno življenje ima 5 novih lokacija – dvije u Španskom za psihosocijalnu podršku za odrasle osobe s psihosocijalnim/mentalnim teškoćama te dvije u Novom Jelkovcu i jednu na Jarunu za ranu razvojnu podršku
- u 2025. otvorit ćemo izdvojenu jedinicu Specijalne bolnice za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama Goljak (2 specijalističke ambulante i 5 rehabilitacijskih prostora).
Rehabilitacijski robot na Goljaku
U pripremi:
- projekt rekonstrukcije i dogradnje Centra za rehabilitaciju Silver
- investiramo u postojeći Centar za autizam kao i u izgradnju novog te u novu lokaciju za usluge za djecu i odrasle osobe s poremećajem iz spektra autizma na Ravnicama
- kupili smo zemljište površine 4.877 m2 za potrebe izgradnje Centra za sveobuhvatnu podršku osobama s invaliditetom.
Dodatno:
- od travnja 2025. broj osoba s invaliditetom koje imaju pravo na besplatan javni prijevoz povećavamo s 10.500 na 28.000, dakle za čak 166 %.
- nabavili smo 14 posebno opremljenih kombi vozila za specijalizirani ZET prijevoz osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, koja su u procesu isporuke, a nabavljamo još 10 takvih vozila
- u 2024. uvedena je novčana naknada temeljem inkluzivnog dodatka, koja će ove godine obuhvatiti još oko 10.000 korisnika
- 2023. su korisnicima doplatka za pomoć i njegu te osobnu invalidninu po prvi put isplaćene božićnica i uskrsnica
- iznos božićnice od tada je učetverostručen (s 26,54 € na 100 €), a bit će učetverostručen i iznos uskrsnice isplatom u 2025.
- uveli smo isplatu božićnice i uskrsnice i korisnicima inkluzivnog dodatka te osobama kojima je priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja
- udvostručili smo broj učenika i studenata s invaliditetom koji primaju stipendiju Grada Zagreba (sa 69 stipendija 2020./2021. na 135 stipendija 2024./2025.)
- nakon punih 20 godina, u 2023. je sklopljen kolektivni ugovor s radnicima URIHO-a kojim su značajno povećane plaće i druga prava 500 radnika URIHO-a (od kojih je 300 osoba s invaliditetom)
- u brojkama: sredstva za plaće i materijalna prava su se u 2024. povećala za 60 %, a u 2025. za još 100 %
- napravili smo velike iskorake u inkluziji djece s teškoćama u gradske vrtiće i osnovne škole
- u brojkama: 2024./2025. u vrtiće je upisano čak 50 % više djece s teškoćama nego godinu ranije, a u školama je Grad proširio kapacitete razrednih odjela za djecu s teškoćama za 20 %.
- razvili smo web portal ranaintervencija.zagreb.hr za ranu razvojnu podršku i ranu intervenciju, namijenjen roditeljima i stručnjacima, kako bismo olakšali prvi korak prema pravovremenoj pomoći djeci i njihovim obiteljima
Ljudska prava, prava žena i prava manjina
U Kliničkoj bolnici Sveti Duh, prije nego što je država gradovima i županijama oduzela upravljanje nad općim bolnicama, pobačaj na zahtjev smo, nakon godina kolektivnog priziva savjesti, učinili ponovno dostupnim, te smo omogućili i medikamentozni prekid trudnoće.
Zašto je to važno: Iako je pobačaj do 10. tjedna trudnoće zakonsko pravo, zbog priziva savjesti liječnika to pravo žene često ne mogu ostvariti. Zdravstveni sustav mora osigurati ostvarivanje tog prava.
Dodatno:
- Grad Zagreb je dodijelio tri stana za socijalnu uslugu organiziranog stanovanja žena žrtava nasilja i žrtava obiteljskog nasilja nakon izlaska iz skloništa.
- Zaštitu žrtava u skloništima podupire redovitim trogodišnjim natječajima za udruge i kroz gradski Dom za djecu i odrasle žrtve nasilja "Duga".
- Ispravljen je povijesni zaborav na brojne žene koje su dale svoj doprinos Gradu Zagrebu njihovim ubilježavanjem u Fond imena za javne površine. Po istaknutim sugrađankama samo u 2024. imenovano je šest ulica, pet parkova i jedna šetnica.
- Povjerenstvo za ravnopravnost spolova provelo je javnu kampanju NeVidljive u cilju suzbijanja nasilja nad ženama starije životne dobi koje ga rijetko prijavljuju iako je u porastu.
- Klinika za psihijatriju Sveti Ivan je uz podršku Grada pokrenula prvi program zaštite mentalnog zdravlja LGBTIQ+ osoba.
- U suradnji s UNHCR-om i Pravnom klinikom Grad je otvorio Centar dobrodošlice u kojem strani radnici i osobe pod privremenom i međunarodnom zaštitom koje žive u Zagrebu mogu dobiti informacije o svojim pravima i obavezama.
Nova vozila saniteta, obnova i širenje usluga domova zdravlja

Nastavnom zavodu za hitnu medicinu obnovljene su dvije trećine voznog parka (u 2022. nabavljena su 42 sanitetska vozila te u 2024. njih još 19).
Dodatno: u 2025. osigurali smo sredstva za nabavu za još 10 vozila za potrebe Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba.
Širimo dostupnost specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite domova zdravlja kroz veći broj ugovorenih timova i ulažemo u njihovu opremu. U Novom Zagrebu, pri Domu zdravlja Zagreb Centar – zdravstvena stanica Siget, otvoren je Dijabetološki centar te je proširen spektar dijagnostičkih usluga i specijalističkih pregleda. Time je omogućena kompletna obrada i praćenje bolesnika, što je jedinstven primjer u RH na primarnoj razini zdravstvene zaštite.
Prepoznali smo problem nedostatka stručnog kadra te smo od 2023. po prvi put u proračunu Grada Zagreba osigurali sufinanciranje deficitarnih specijalizacija:
- za domove zdravlja tako smo osigurali 2 specijalista pedijatrije te jednog fizikalne medicine i rehabilitacije za Polikliniku Čop
- financiramo i 5 specijalizacija iz dječje i adolescentne psihijatrije za Polikliniku za zaštitu djece i mladih te Psihijatrijsku bolnicu za djecu i mladež
- dodatno: u 2025. financiramo još 5 specijalizacija prema potrebama ustanova.
Ulažemo u obnovu postojećih zdravstvenih objekata i izgradnju novih:
- dovršena je poslijepotresna obnova 26 objekata zdravstvenih ustanova
- trenutačno provodimo 20 infrastrukturnih projekata u vrijednosti 170 milijuna eura te 14 projekata energetske obnove u vrijednosti 24 milijuna eura
- pri kraju su radovi na novoj ambulanti u Gračanima.
U pripremi su projekti izgradnje i opremanja ambulanti u Sesvetskom Kraljevcu, Brezovici, Kustošiji, Trnskom i Vrbanima te objekt Klinike za psihijatriju Sveti Ivan.

Dvostruko više novca za vatrogasce
Udvostručili smo proračun za vatrogasce (Javnu vatrogasnu postrojbu), s 11,6 milijuna eura u 2020. na 21,8 milijuna eura u 2025.
Od 2021. zaposleno je 100 novih vatrogasaca, a u 2025. predviđeno je zapošljavanje još 40. Nedavno je potpisan i kolektivni ugovor za najveće povećanje plaća vatrogasaca u povijesti.
Zagreb je u samo 2 godine premašio dvadesetogodišnje ulaganje u vozila i opremu. U 2024. je nabavljeno 5 novih vatrogasnih vozila, što je prva samostalna kupnja vatrogasnih vozila Javne vatrogasne postrojbe u zadnjih 20 godina.