Zdravstvo

Naša vizija je grad u kojem djeca odrastaju u psihičkom, fizičkom i socijalnom blagostanju, u kojem je zdravstvena zaštita nadohvat ruke i stalno se usavršava, u kojem možemo dočekati kraj života dostojanstveno i bez patnje. Kako bi se ovakva vizija Zagreba ostvarila, naš cilj je izgraditi kvalitetno, održivo i svima dostupno javno zdravstvo na lokalnoj razini. Nedovoljna dostupnost zdravstvene skrbi, nedostatna prevencija i kasno otkrivanje bolesti razlozi su loše slike zdravlja u Hrvatskoj. Jačanjem primarne zdravstvene zaštite, ulaganjem u prevenciju i zalaganjem za bolje upravljanje zdravstvenim sustavom na lokalnoj razini, gradimo zdravstvenu skrb koja odgovara potrebama svih naših sugrađana i sugrađanki.

Infrastruktura i oprema zdravstvenih ustanova

Što smo napravili u prvom mandatu:

  • Ulaže se u obnovu postojećih objekata i izgradnju novih: trenutno se provodi 20 infrastrukturnih projekata procijenjene vrijednosti 170 milijuna eura. Među njima i provedba 9 velikih projekata cjelovite obnove, uključujući i opremanje, koja je u tijeku. Dovršeni su projekti vraćanja u prvobitno stanje nakon potresa na 26 objekata zdravstvenih ustanova. Provodi se i 14 projekata energetske obnove procijenjene vrijednosti 24 milijuna eura.
  • Modernizirali smo vozni park Nastavnog zavoda za hitnu medicinu s ukupno 61 novim sanitetskim vozilom, a u 2025. stiže još 10 vozila od čega 2 vozila za dijalizu.

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:

  • Rekonstruirat ćemo i izgraditi nove objekte primarne zdravstvene zaštite: domove zdravlja na Vrbanima, u Španskom i Sesvetskom Kraljevcu, ambulante u Brezovici, Trnskom, Donjem Dragonošcu i Odri, a planirati i nove objekte u naseljima koji su najviše udaljena od bolnica u kojima se pruža skrb. 
  • Dovršit ćemo cjelovitu obnovu još 10 velikih zdravstvenih objekata: Dječje bolnice “Srebrnjak”; Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež; Specijalne bolnice za plućne bolesti; glavne zgrade i zgrade Zavoda za psihotičke poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče; Stomatološke poliklinike Zagreb; Doma zdravlja Centar – objekata u Remetincu i Laginjinoj ulici; Doma zdravlja Zapad ­– objekta u Prilazu Baruna Filipovića i Doma zdravlja Istok – objekata u Ulici Kosa i Hirčevoj ulici.
  • Izradit ćemo četverogodišnji program ulaganja u zdravstvenu infrastrukturu radi kontinuiranog održavanja i poboljšanja svih domova zdravlja i ostalih zdravstvenih ustanova Grada te ulaganja u daljnje širenje specijalističko-konzilijarnih i dijagnostičkih usluga, osobito na području Novog Zagreba.
  • Osigurat ćemo značajna sredstva za ulaganje u medicinsku opremu, posebno za radiološku opremu i u modernizaciju ginekološke opreme, kako bi dijagnostički postupci u domovima zdravlja postali dostupniji i kako bi se značajno smanjile liste čekanja. Uz to, želimo implementirati i sustav online očitavanja radioloških nalaza kako bi se smanjilo čekanje na nalaze.
  • Proširit ćemo domske laboratorije i razmotriti načine povećanja opsega besplatne dijagnostike.

Zašto je to važno: Kvalitetna infrastruktura i suvremena oprema osnova su pružanja vrhunske zdravstvene skrbi. Ulaganjem u objekte i opremu osiguravamo bolje uvjete rada zdravstvenih djelatnika te pristupačniju i bolju skrb našim sugrađanima i sugrađankama. Nova medicinska oprema omogućuje točniju i bržu dijagnostiku. 

Primarna zdravstvena zaštita i specijalističke usluge

Što smo napravili u prvom mandatu:

  • Značajno smo proširili dostupnost specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite kroz nove timove u domovima zdravlja iz područja dermatologije, paradontologije, psihijatrije, neurologije, nefrologije, fizikalne medicine i interne medicine.
  • Otvorili smo jedinstveni Dijabetološki centar u domu zdravlja u Sigetu, čime je povećana dostupnost specijalističko-konzilijarne zaštite stanovnicima Novog Zagreba. Oni sada uz kardiološke, nefrološke, internističke i oftalmološke preglede i pretrage imaju pristup i endokrinološkoj i dijabetološkoj skrbi.
  • Nakon sedam godina sustavnog kršenja prava žena na prekid trudnoće, omogućili smo pobačaj na zahtjev u bolnici Sv. Duh.

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:

  • Dodatno ćemo proširiti dostupnost šireg opsega specijalističkih pregleda u svim domovima zdravlja, a posebno u Novom Zagrebu, te na zapadu i istoku grada, u kvartovima koji su najudaljeniji od bolničkih zdravstvenih ustanova.  
  • Implementirat ćemo mjere za skraćivanje lista čekanja.
  • Pripremit ćemo katalog dostupnih pretraga u domovima zdravlja kako bi građani i građanke bili bolje informirani o pretragama koje su im dostupne u obližnjim domovima zdravlja.

Zašto je to važno: Dobro organizirana primarna zdravstvena zaštita rješava većinu zdravstvenih potreba građana i građanki te rasterećuje bolnički sustav. Kontinuiranim ulaganjem u primarnu zaštitu i proširenjem specijalističkih usluga na razini domova zdravlja, osiguravamo pravovremenu dijagnostiku, liječenje i prevenciju bolesti, što dugoročno vodi boljem zdravlju naših sugrađana i racionalnijoj upotrebi zdravstvenih resursa.

Zdravstveni kadar i stručno usavršavanje

Što smo napravili u prvom mandatu:

  • Promijenili smo uvjete stipendiranja i proširili ih na visokoškolsko obrazovanje za  medicinske sestare i zdravstvene tehničare, što je rezultiralo značajno većim brojem prijava.
  • Uveli smo sufinanciranje deficitarnih specijalizacija čime smo osigurali nove specijalizacije iz pedijatrije, fizikalne medicine te dječje i adolescentske psihijatrije. 
  • Otkupili smo dvije specijalizacije iz pedijatrije za potrebe domova zdravlja.
  • Posvetili smo nužnu pažnju planovima specijalizacija i zapošljavanja u domovima zdravlja. 
  • Dom zdravlja Zagreb - Centar pokrenuo je pilot projekt angažiranja studenata kao administrativne podrške u ambulantama obiteljske medicine, prvi takve vrste u Hrvatskoj, čime se medicinske timove rasteretilo od administrativnih poslova i osiguralo više vremena za kvalitetnu skrb o pacijentima. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:

  • Financirat ćemo nove specijalizacije iz gradskog proračuna kao gradski nadstandard, a posebno iz pedijatrije i radiologije. 
  • Unapređivat ćemo radne uvjete kroz bolji raspored rada liječnika i liječnica,  sestara i tehničara s naglaskom na smanjenje broja dežurstava i prekovremenog rada, posebno u deficitarnim područjima poput pedijatrije. 
  • Razvijat ćemo sustav financijskih i nefinancijskih poticaja za deficitarna zanimanja:
    • financiranje programa cjeloživotnog obrazovanja za zdravstvene radnike;
    • posebni programi cjeloživotonog obrazovanja za medicinske sestre i zdravstvene tehničare;
    • izrada planova stručnog usavršavanja za sve zaposlenike i zaposlenice zdravstvenih ustanova;
    • izrada pravilnika o nagrađivanju u zdravstvenim ustanovama Grada, posebno u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. 
  • Zadržavat ćemo i privlačiti nove specijalizante i specijalizantice kreiranjem paketa mjera za rješavanje stambenog pitanja i jačanje društvenog prepoznavanja značaja zdravstvenih profesionalaca u primarnoj skrbi. 
  • Na temelju rezultata pilot projekta, uz suradnju s nadležnim institucijama, osmislit ćemo modalitete zapošljavanja dodatnih administratora i administratorica u domovima zdravlja u gradu Zagrebu. 

Zašto je to važno: Suočavamo se s odljevom zdravstvenih radnika i radnica iz sustava primarne zdravstvene zaštite, dok istovremeno mladi stručnjaci i stručnjakinje (liječnici, sestre, fizioterapeuti) ne pokazuju interes za rad u primarnoj zaštiti zbog nepovoljnih uvjeta. Financiranje deficitarnih specijalizacija direktno odgovara na nedostatak stručnjaka i stručnjakinja u određenim područjima medicine, posebno u pedijatriji i dječjoj psihijatriji, gdje su problemi u pristupu skrbi najizraženiji. Budući da kvaliteta zdravstvene skrbi izravno ovisi o stručnim i motiviranim radnicima i radnicama, ulaganjem u njihovu edukaciju, specijalizacije i bolje radne uvjete osiguravamo dostupnost zdravstvene zaštite u svim dijelovima grada unatoč nacionalnom nedostatku zdravstvenog kadra.

Mentalno zdravlje

Što smo napravili u prvom mandatu:

  • Dostupnost zdravstvene zaštite na području zaštite mentalnog zdravlja djece i mladih unaprijeđena je putem Centra za mentalno zdravlja mladih, koji je po sistemu dispanzera ustrojen pri Domu zdravlja Zagreb - Istok. Uspostavljeno je pet savjetovališta u koje mladi mogu doći besplatno i bez uputnice. Model dobre prakse Grada Zagreba preslikali su i drugi gradovi u Hrvatskoj. Centar je osigurao i mobilni tim za psihološku pomoć u školama. 
  • Trenutačno je u obnovi Psihijatrijska bolnica za djecu i mlade čime će se poboljšati uvjeti liječenja i standard smještaja hospitalizirane djece u skladu sa suvremenim smjernicama. Po završetku cjelovite obnove dio djelatnosti trajno će ostati  na lokaciji Kruge, čime će se omogućiti proširenje kapaciteta dnevne bolnice.
  • U 2023. godini Grad Zagreb je pokrenuo Savjetovalište za demencije pri Domu zdravlja Zagreb – Istok. Uvođenjem ovog nadstandarda sveobuhvatnim pristupom pruža se potrebna edukacija, savjetovanje i potpora u svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju oboljeli od demencije i članovi njihovih obitelji. Ove usluge su besplatne i za njih nije potrebna uputnica. 
  • Nedavno je otvorena nova podružnica Savjetovališta Luka Ritz na zapadu grada, te je značajno povećano ulaganje u rad Centra. 
  • Uz to, Grad Zagreb financira niz programa zaštite mentalnog zdravlja. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:

  • Nastavit ćemo širiti usluge i broj korisnika savjetovališta za mentalno zdravlje koje djeluje u okviru Centra za zdravlje mladih.
  • Proširit ćemo uslugu mobilnih timova za psihološku pomoć u školama.
  • Proširit ćemo UNICEF-ov i gradski program borbe protiv vršnjačkog nasilja na sve škole te uspostaviti mobilne timove za prevenciju nasilja među djecom.
  • Povećat ćemo sredstva za financiranje udruga koje se bave zaštitom mentalnog zdravlja.
  • Razvijat ćemo brigu u zajednici poput organiziranog stanovanja za osobe s poteškoćama mentalnog zdravlja.
  • Poticat ćemo i, u suradnji sa stručnjacima, razvijati nove projekte koji će poboljšati status osoba s mentalnim poteškoćama u zajednici (posebno dodatne programe izvanbolničke terapije, rehabilitacije kroz rad i u konačnici razvoj programa dugotrajnog zapošljavanja).

Zašto je to važno: Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko, a posebno je značajno razviti svijest o brizi za mentalno zdravlje među djecom i mladima. Pravovremena intervencija i prevencija problema mentalnog zdravlja presudni su za zdrav razvoj novih generacija. Ulaganjem u dostupnost stručne psihološke pomoći i preventivne programe stvaramo otporniju zajednicu i smanjujemo dugoročne posljedice neliječenih mentalnih poteškoća.

Prevencija i javnozdravstveni programi

Što smo napravili u prvom mandatu:

  • Značajno smo povećali ulaganja u preventivne zdravstvene programe.
  • Revidirali smo postojeće i provodili više od 50 javnozdravstvenih programa. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:

  • Kontinuirano ćemo analizirati učinke postojećih programa i povećavati financiranje svih uspješnih javnozdravstvenih programa. Posebno želimo jačati programe ranog otkirvanja malignih bolesti kroz suradnju s ordinacijama obiteljske medicine.
  • Implementirat ćemo programe za promicanje zdravih životnih stilova s naglaskom na prevenciju pušenja i debljine, ali i pokrenuti nove preventivne inicijative u školama poput inicijative za ranu detekciju i sprječavanje nastanka zubnog karijesa i paradontalne bolesti. 
  • Poticat ćemo promociju i edukaciju o zdravim stilovima života, dojenju, zdravoj prehrani (u vrtićima i školama), edukaciju o štetnosti pušenja, konzumacije alkohola, energetskih pića i narkotika, te drugih oblika ovisnosti (kao što su igre na sreću i online kladionice).
  • Uvest ćemo program sufinanciranja troškova medicinski pomognute oplodnje.
  • Financijski ćemo poticati udruge u zdravstvu na razvoj dugogodišnjih preventivnih programa.

Zašto je to važno: Prevencija je najučinkovitiji način brige za zdravlje populacije. Ulaganjem u preventivne programe i edukaciju građana o zdravim životnim navikama, dugoročno smanjujemo pojavnost bolesti i povezane troškove liječenja, a povećavamo kvalitetu života naših sugrađana.

Palijativna skrb i dugotrajna skrb

Što smo napravili u prvom mandatu:

  • Jačanje palijativne skrbi: 
    • U okviru domova zdravlja osigurali smo rad sedam palijativnih timova i osam koordinatora. 
    • Specijalna bolnica za plućne bolesti u procesu je cjelovite obnove vrijedne 4,3 milijuna eura, kojom će se, nakon privremenog preseljenja na lokaciju Nemetova 2, povećati kapaciteti palijativne skrbi za 10 dodatnih postelja i omogućiti pružanje usluga na obje lokacije, s ukupnim kapacitetom od 25 postelja po završetku projekta.
    • Završena je izgradnja i opremanje temeljito rekonstruirane zgrade psihogerijatrije, unutar cjeline zaštićenog kulturnog dobra u Klinici za psihijatriju Vrapče čime su po najvišim standardima poboljšani prostorni kapaciteti i uvjeti liječenja za 15 postojećih palijativnih kreveta u Klinici za psihijatriju Vrapče.
  • Skrb za kompleksne pacijente: 
    • Pri Domu zdravlja Zagreb - Centar pokrenut je pilot projekt za kompleksne pacijente koji uvodi koordiniranu zdravstvenu skrb kroz sve faze liječenja (u kući, socijalnoj ili zdravstvenoj ustanovi). 
    • U razvoju je koncept Savjetovališta za unapređenje skrbi za kompleksne pacijente (koji uključuje i palijatvne pacijente, ali i pacijente koji zbog niza komorbiditeta trebaju zahtjevnu i dugotrajnu vanbolničku skrb). 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu: 

  • Izgradit ćemo novi objekt za palijativnu skrb: nakon završetka obnove Specijalne bolnice za plućne bolesti u Rockefellerovoj, započet ćemo pripremu izgradnje objekta namijenjenog palijativnoj skrbi, čime će se značajno proširiti broj kreveta u mreži palijativne skrbi (zajedno s već postojećim krevetima u Klinici za psihijatriju Vrapče i Klinici za psihijatriju Sveti Ivan).
  • Razvijat ćemo sustav psihološke pomoći pacijentima u palijativnoj skrbi i njihovim obiteljima.
  • Na temelju nalaza pilot projekta, razvit ćemo novi model dugotrajne skrbi za kompleksne pacijente kroz koordinaciju pružatelja zdravstvene skrbi i njege.
  • Unaprijedit ćemo stacionarnu njegu u domovima za starije osobe
  • Unaprijedit ćemo fizikalnu rehabilitaciju u području brige za kompleksne pacijente
  • Povećat ćemo kapacitete usluge saniteta i prijevoza za palijativne pacijente i članove njihovih obitelji.
  • Unaprijedit ćemo sustav posudionice pomagala kroz domove zdravlja kako bi osnovna medicinska oprema (poput medicinskih kreveta, princeza i slično) bila dostupna svima u kratkom roku.

Zašto je to važno: Palijativna i dugotrajna skrb su područja koja će starenjem populacije postajati sve važnija. Razvojem kvalitetnih usluga palijativne i dugotrajne skrbi osiguravamo dostojanstvenu njegu za najranjivije i pružamo potporu njihovim obiteljima. Integriranjem zdravstvene i socijalne skrbi stvaramo sustav koji može odgovoriti na kompleksne potrebe suvremenog društva.

Suradnja s civilnim društvom

Što smo napravili u prvom mandatu:

  • Sufinancirali niz programa i projekata udruga u zdravstvu, administrativno olakšali prijavni proces za udruge u svim područjima. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:

  • Povećat ćemo sredstva za financiranje programa i projekata udruga. 
  • Posebno ćemo nastaviti podupirati programe posvećene edukaciji o jačanju vlastite odgovornosti za zdravlje, programe prevencije malignih bolesti, programe posvećene zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja i programe koji su posvećeni razvoju palijativne skrbi u zajednici.

Zašto je to važno: Udruge koje se bave zdravstvom i zdravstvenom zaštitom Grada Zagreba čine više od 33 % svih udruga koje se bave ovim područjem u RH. Do sada je Natječaj za financiranje programa i projekata udruga u području zaštite zdravlja bio najkompetitivniji jer je samo manji broj udruga ostvarivao financiranje. Povećanje sredstava odražava prepoznavanje vrijednosti civilnog društva kao iznimno važnog i fleksibilnog partnera koji nadopunjuje sustav zdravstvene i socijalne skrbi, posebno za najranjivije skupine naših sugrađana.  

Druga tematska područja