Rastući troškovi stanovanja, manjak priuštivih stambenih jedinica i neujednačena kvaliteta življenja izravno utječu na kvalitetu našeg života. Pravo na kvalitetno i dostupno stanovanje mora biti prioritet svake odgovorne gradske politike. Naš program je fokusiran na stvaranje sustava koji ne upravlja samo posljedicama krize, već aktivno gradi dugoročna rješenja i temelji se na pravednijoj raspodjeli stambenih resursa grada te njihovom povećanju.
U protekle četiri godine okrenuli smo smjer gradske stambene politike od rasprodaje javne imovine prema izgradnji boljeg i pravednijeg sustava stambenog zbrinjavanja. Inovativnim pristupima i promišljenim upravljanjem, postavili smo temelje za dugoročno rješavanje pitanja priuštivog stanovanja.
Prekinuli smo dugogodišnju praksu rasprodaje gradskih stanova, koja je prouzročila ozbiljno smanjenje stambenog fonda Grada i ograničila naše kapacitete za osiguravanje pristupačnog stanovanja građanima.
Prekinuli smo višegodišnju praksu rasprodaje vrijednih gradskih zemljišta koja je služila samo kratkoročnom punjenju proračuna. Strateške lokacije poput Gredelja, Bloka Badel, Zagrepčanke i Sljemena u Sesvetama sada čuvamo kao dragocjeni prostorni resurs za budući razvoj projekata od javnog interesa. Na tim lokacijama planiramo razvijati programe društvene namjene, uključujući i projekte priuštivog stanovanja, čime stvaramo dugoročnu vrijednost za građane i građanke umjesto jednokratne financijske koristi.
S ciljem povećavanja transparentnosti upravljanja imovinom Grada Zagreba izradili smo i objavili Katalog gradske imovine u kojem su vidljivi i grafički prezentirani podaci o stanovima, garažama i poslovnim prostorima kojima upravlja Grad Zagreb. Po prvi put jednostavno se može provjeriti tko koristi neki gradski stan, garažu ili poslovni prostor.
Donijeli smo novu Odluku o najmu stanova, kojom smo uveli pravedne prihodovne, socioekonomske i zdravstvene kriterije za dodjelu gradskih stanova. Implementirali smo značajne inovacije, uključujući mogućnost dodjeljivanja stanova osobama s invaliditetom koje kroz zajednički život mogu dijeliti asistenciju, te dodatno bodovanje statusa beskućništva. Ukinuli smo praksu dodjeljivanja stanova “zaslužnim” građankama i građanima i preusmjerili gradski stambeni fond prema onima kojima je najpotrebniji – osobama u riziku od siromaštva i osobama s ispodprosječnim primanjima.
Donijeli smo novi Zaključak o visini najamnina, kojim je cijena najamnine u gradskim stanovima definirana u odnosu na primanja. Gradski stanovi moraju biti priuštivi svima. Raspisali smo novi natječaj za dodjelu stanova na temelju socioekonomskog statusa.
Mladima smo olakšali dostupnost gradskih stanova – u natječajima za priuštivo i socijalno stanovanje dodatno se boduje stambeni status osoba koji žive s roditeljima i položaj mladih koji su bili u sustavu alternativne skrbi, a u natječaju za priuštivo stanovanje dodatne bodove ostvaruju osobe mlađe od 35 godina. Po prvi puta se otvara i mogućnost da se za stan prijave i cimeri i cimerice.
Dodijelili smo stanove za programe organiziranog stanovanja za žrtve obiteljskog nasilja ustanovi Dom za djecu i odrasle - žrtve obiteljskog nasilja "Duga - Zagreb" te udruzi koja provodi program organiziranog stanovanja za osobe s invaliditetom.
Otvorili smo nove prostore za beskućnike i beskućnice, opremljeno je prenoćište u Ilici, a ostvareni su i preduvjeti da se u gradskim stanovima provode programi organiziranog stanovanja.
Obnovili smo u potresu stradalu zgradu Učeničkog doma Ante Brune Bušića. Dom, u kojem je smješteno 80 učenika i učenica, konstrukcijski je ojačan, potpuno energetski obnovljen i suvremeno opremljen.
Pomažemo građanima i građankama u poslijepotresnoj obnovi. Obnova privatnih zgrada i izgradnja zamjenskih kuća u nadležnosti je Ministarstva graditeljstva. Ipak, Grad je poduzeo maksimalne napore kako bi i taj proces ubrzao. U proračunu se svake godine osigurava 21 milijun eura za sufinanciranje obnove. Grad je poduzeo i niz inicijativa, neovisno o zakonskoj obvezi: u gradske stanove useljeno je 49 obitelji koje su bile smještene u stambenim kontejnerima i Hostelu Arena, dodijeljeno je 6 milijuna eura pomoći za sanaciju oštećenih kuća i stanova, organizirani su mobilni timovi koji su obišli čak 5 000 adresa kako bi građanima i građankama pomogli ispuniti zahtjeve za obnovu.
Izmjenom Programa javnih potreba u sportu Grada Zagreba za 2025. uveli smo potporu za stanovanje vrhunskih sportaša i sportašica koji su osvojili medalje na olimpijskim, paraolimpijskim i olimpijskim igrama gluhih.
Započeli smo izgradnju najveće zgrade do sada u naselju Podbrežje, s 288 stambenih jedinica u vlasništvu Grada Zagreba za gotovo tisuću ljudi.
Gradska stambena politika mora istovremeno odgovarati na akutne potrebe građana i građanki te graditi sustav koji dugoročno osigurava pristupačno stanovanje. Kroz povećanje gradskog stambenog fonda, podizanje kvalitete postojećih stambenih jedinica i uvođenje mehanizama za regulaciju tržišta, stvaramo pravedniji sustav stanovanja koji smanjuje socijalnu nejednakost i doprinosi održivom razvoju grada. Zato ćemo u sljedećem mandatu dodatno intenzivirati transformaciju stambene politike.
Unaprijedit ćemo kvalitetu stambenih uvjeta jer gradski stanovi moraju pružati dostojanstvene uvjete za život. Istodobno, ranjive skupine koje nisu u gradskim stanovima moraju moći ostvariti pravo na stanovanje.
Proširit ćemo stambeni fond grada jer nedostatak dostupnih stambenih jedinica direktno utječe na rast cijena i smanjenje pristupačnosti stanovanja. Povećanjem gradskog stambenog fonda stvaramo preduvjete za pristupačnije stanovanje za širi krug građana i građanki:
Strateški ćemo pristupiti dugoročnom oblikovanju stambene politike jer je priuštivo stanovanje osnovni preduvjet za društvenu ravnopravnost.