Sport

Sport je u svim svojim oblicima i kategorijama zdravstveni i kohezivni element zajednice. Bilo da se njime bavimo rekreativno, amaterski, profesionalno ili u okviru sporta osoba s invaliditetom, ili, pak, da ga navijački pratimo – sport je važan dio naših života. Zbog toga smo u protekle četiri godine mandata sustavno pristupili rješavanju izazova u zagrebačkom sportu od programske i financijske do infrastrukturne razine. Izdvajanja za sport unutar gradskog proračuna u 2025. godini iznose 147 milijuna eura, gotovo su tri puta veća od onih koje smo zatekli u 2021., a usporediva su s izdvajanjima od 160 milijuna eura iz deset puta većeg državnog proračuna.

Što smo napravili u ovom mandatu

Sportski programi i financiranje

Program javnih potreba u sportu: u suradnji sa Sportskim savezom Grada Zagreba definirali smo jasnije i pravednije kriterije financiranja zagrebačkih klubova i saveza temeljene na rezultatima, masovnosti i tradiciji, s posebnim naglaskom na povećanje financiranja saveza sportske rekreacije, parasporta, sporta gluhih, školskog i sveučilišnog sporta. Na temelju revidiranih kriterija proširena je lepeza klubova od gradskog značaja: svaki od pet najvećih loptačkih sportova uključen je s po jednom muškom i ženskom ekipom. Izdvajanja za Program javnih potreba u sportu u 2025. iznose 30 milijuna eura, pri čemu je definiran fiksan iznos za plaće trenera kako bi se zaštitila trenerska struka i anulirala njihova dosadašnja potplaćenost.

Vrhunski sport i manifestacije od gradskog značaja: potpora vrhunskom sportu povećana je na rekordnih 5 milijuna eura i obuhvaća klubove od gradskog značaja kao i gradske sportske saveze prvog i drugog razreda. Osim toga, kontinuirano podržavamo velike sportske manifestacije – Hanžekovićev memorijal, WRC rally, svjetsko prvenstvo u rukometu, svjetsko prvenstvo u hrvanju, europsko prvenstvo u judu te brojne turnire i mitinge.

Kroz program suradnje između 12 zagrebačkih sportskih saveza i 68 osnovnih i srednjih škola čak 5 000 učenica i učenika besplatno će trenirati sportove koji nisu zastupljeni u nastavi tjelesnog i zdravstvenog odgoja.

Sportska infrastruktura

Veliku pažnju i značajna sredstva ulagali smo u sportsku infrastrukturu kroz izgradnju i obnovu velikih sportskih objekata. Započela je izgradnja bazena Špansko, cjelovita obnova Doma sportova i rekonstrukcija stadiona u Kranjčevićevoj. Nakon 27 godina riješili smo imovinsko-pravni spor oko zemljišta maksimirskog stadiona, a s državom dogovorili model kojim će se sufinancirati i graditi novi stadion. U 2025. postavlja se nova sedežnica na Sljemenu, obnavlja klizalište na Velesajamu, zimsko plivalište Mladost, kao i ŠRC Šalata.

Započela je revitalizacija RSC Jarun: prvi put od izgradnje obnovljena je Aleja Matije Ljubeka, proširene su biciklističke staze, a novom regulacijom prometa povećana je sigurnost pješakinja i pješaka kao i rekreativki i rekreativaca. Izrađene su studije za odmuljivanje jezera i Prostorno-programska studija održivog razvoja RSC-a Jarun kao podloga za izradu Urbanističkog plana uređenja.

Ulaganja u sportske dvorane: kupljena je nova gimnastička dvorana u Lučkom, a nakon desetljeća uzurpacije, dvorana Vrbik vraćena je u posjed Grada i u cijelosti je uređena za potrebe sporta i kulture. Uređeno je Cibonino košarkaško igralište na Tuškancu, a otvorena je i penjačka stijena u zgradi donje postaje Sljemenske Žičare. Realizirali smo i 12 projekata izgradnje, dogradnje i sanacije školskih sportskih dvorana, a  trenutno se radi na njih još 9

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu

U razdoblju do 2029., uz realizaciju već pokrenutih projekata, primarni fokus razvoja sustava zagrebačkog sporta je na proširenju lepeze termina za treniranje svih zagrebačkih klubova, stvaranje sustava školskih sportskih liga i razvoj kvartovske sportske infrastrukture

  • Otvaranje školskih dvorana za program javnih potreba u sportu s naglaskom na najmlađe uzraste: izvannastavni termini u školskim dvoranama koristit će se primarno za potrebe klubova i njihovih najmlađih kategorija koji su u sustavu Programa javnih potreba u sportu. Najatraktivniji termini bit će namijenjeni njima, a škole će moći komercijalno ponuditi drugim korisnicima samo preostale termine. Tako će se termini treninga za najmlađe preseliti s kasnovečernjih na one odmah prije ili nakon nastave. Provedba i uvjeti će se definirati kroz zajedničku bazu Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade, ustanove Upravljanje sportskim objektima i Sportskog saveza Grada Zagreba. 
  • Školska ligaška natjecanja: osmislit će se programi ligaških školskih natjecanja u sportovima koji se mogu izvoditi u svakoj školskoj dvorani/igralištu/dvorištu (nogomet, košarka, odbojka, rukomet, graničar) s ciljem široke aktivacije učenika osnovnih i srednjih škola mimo obaveznog tjelesnog odgoja. Gradski ured financirat će rad profesorica i profesora tjelesnog odgoja, kao i kompletnu opremu (lopte, rekvizite, dresove). Veća participacija poticat će se kroz sustav nagrada za škole i učenike. Jačanjem školskih liga stvorit će se veća baza rekreativki i rekreativaca, inkubator za potencijalne sportašice i sportaše, veća prisutnost djevojčica u sustavu sporta i fizička aktivnost kroz cijelu godinu.
  • Po uzoru na program suradnje sportskih saveza i škola, kojim je osigurano besplatno treniranje za djecu školskog uzrasta, izradit ćemo pilot program za besplatno uključivanje djece predškolskog uzrasta u sportske aktivnosti
  • Nova sportska infrastruktura: uz već započete projekte u ovom mandatu, u idućem  planiramo gradnju Sportsko-rekreacijskog centra Luka u Sesvetama i gradnju bazena i klizališta u Dubravi. Definirat ćemo lokaciju i započeti gradnju novog velodroma. Definirat ćemo lokaciju i započeti izradu projektne dokumentacije za atletski park za sportaše i rekreativce u Novom Zagrebu, kao i gradnju dvorane za urbane sportove (skateboard, role, BMX) koja će stvoriti uvjete za kontinuirano bavljenje tim olimpijskim sportovima tijekom cijele godine uz smanjene rizike od ozljeda. Po izgradnji podzemne garaže, iznova ćemo urediti i novim sadržajima obogatiti sportsko igralište u Klaićevoj. 
  • Započet ćemo izgradnju novog stadiona u Maksimiru za 35 000 gledatelja i pokrenuti izgradnju gradskoga sportskog kompleksa SRC Svetice. U sklopu tog kompleksa započet ćemo projekte izgradnje i uređenja novoga atletskog stadiona, nove rukometne dvorane, nove dvorane za futsal i nogomet te rekreativnih prostora za građane.
  • Paralelno s izgradnjom novih sportskih objekata i obnovom starih, sustavno ćemo prilagođavati sportske objekte djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom kako bi i oni mogli pratiti sportska natjecanja i aktivno sudjelovati u sportsko-rekreacijskim sadržajima. 
  • U svakoj od 17 gradskih četvrti naći ćemo lokaciju na kojoj bi se u budućnosti napravilo novo ili uredilo staro igralište, a koje bi, za razliku od sportskih dvorana, bilo potpuno besplatno i dostupno za svo građanstvo. Građanke i građani svake četvrti dobit će priliku izjasniti se glasanjem koji tip sportskih aktivnosti i igrališta žele (pr. betonski teniski teren, penjačku stijenu, odbojku na pijesku, nogometno ili košarkaško igralište, boćalište…). Pokrenut ćemo odmuljivanje jezera Jarun i njegovu revitalizaciju kroz novi urbanistički plan uređenja.
  • Izrada Gradskog programa razvoja sporta do 2035. godine osigurat će sustavnu financijsku podršku nužnu za razvoj sportskih talenata i profesionalnih sportašica i sportaša te afirmaciju zagrebačkih sportašica i sportaša na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Osim toga, omogućit će uravnoteženo planiranje investicija u sportsku infrastrukturu, unapređenje zdravlja građanki i građana kroz smanjeni rizik od razvoja mnogih bolesti, kao i društvenu koheziju kroz povezivanje ljudi različitih društvenih, dobnih i etničkih skupina te socioekonomskog statusa. 
  • Kroz gradsku politiku razvoja sporta dat ćemo sustavnu podršku jačanju i razvoju ženskog sporta, a s ciljem uključivanja žena svih dobnih skupina u sport, osiguravanja ravnopravnog pristupa resursima (financiranju, stručnom kadru, prostoru, opremi), sudjelovanja žena u trenerskim i sudačkim poslovima te upravljačkim tijelima sportskih organizacija i povećanja vidljivosti ženskog sporta.
  • Nastavit ćemo kontrolirati namjensko trošenje sredstava gradskog proračuna za sport.

Druga tematska područja