Socijalna politika

Zagreb vidimo kao grad koji brine za sve – od naših najmlađih do onih najstarijih. Grad koji strukturno transformira uvjete u kojima nastaju nejednakosti te osnažuje pojedince za autonomno i solidarno sudjelovanje u društvu. Prepoznajemo različite potrebe naših sugrađanki i sugrađana, širimo im pristup pravima, osnažujemo ih i kontinuirano im osiguravamo potrebnu podršku. 

Kvalitetna i sveobuhvatna socijalna politika kontinuirano se prilagođava novim društvenim potrebama. Tijekom ovog mandata značajno smo povećali izdvajanja za socijalnu skrb, kao i broj korisnica i korisnika programa socijalne skrbi sa 118 000 na 275 000. Kontinuirano smo širili programe, povećavali novčane naknade, uvodili nove usluge i skupine korisnica i korisnika te smo uspostavili intenzivnu suradnju s udrugama i organizacijama koje ih predstavljaju. Posebno smo se fokusirali na zaštitu djece, obitelji i starijih osoba kao skupina  najizloženijih riziku od siromaštva. 

Uveli smo i proširili usluge kao što su briga za mentalno zdravlje mladih i borba protiv vršnjačkog nasilja, stvorili smo uvjete za socijalno i priuštivo stanovanje te značajno proširili inzvaninstitucionalne usluge za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju.

Svjesni da građanke i građani sve teže žive pod teretom inflacije, u Zagrebu smo, za razliku od brojnih drugih gradova, ublažili trošak inflacije te čitav mandat nismo povećavali cijene gradskih usluga: od cijene javnog prijevoza preko cijene dječjih vrtića i domova za starije do cijena komunalnih usluga. Takav pristup kao i mjere iz socijalnog programa pokazali su se uspješnima, jer dok je u Hrvatskoj rizik od siromaštva u odnosu na 2021. porastao s 19.2 % na 20.3 %, u Zagrebu je pao s 11.6 % na 9.7 %.

U narednom mandatu nastavit ćemo povećavati ulaganja u postojeće socijalne programe,  kontinuirano pratiti potrebe te uvoditi nove programe i usluge. Socijalni standard građanki i građana uvijek će nam biti na prvom mjestu.

Skrb za obitelj, djecu i mlade

Skrb za djecu i mlade važan su prioritet naše gradske uprave. Nastavljamo ulagati u njihovu dobrobit kroz unapređenje vrtića i škola, jačanje podrške obiteljima kroz ekonomsku pomoć i borbu protiv siromaštva.

Što smo napravili u ovom mandatu:

  • Omogućil smo besplatan prijevoz ZET-om za oko 100 000 djece i mladih do 18 godina te tako dodatno smanjili trošak zagrebačkim obiteljima. 
  • Kao dodatni iskorak u borbi protiv dječjeg siromašta, uveli smo naknade za samohrane roditelje i djecu koja koriste dječji doplatak jer se radi o skupini koja je u povećanom riziku od siromaštva. 
  • Povećali smo broj stipendija za djecu i mlade za čak 85 %: sa 688 djece u 2021. na 1288 djece u 2025., s tim da smo poseban naglasak stavili na stipendiranje učenika i studenta slabijeg socioekonomskog statusa. 
  • Unatoč inflaciji, nismo podizali cijene gradskih vrtića. Zagreb je ostao među najjeftinijima u Hrvatskoj po cijeni vrtića tako da oko polovine roditelja vrtić plaća između 0 i 40 eura. Uz to smo povećali broj djece u produženom školskom boravku za više od 2 000, a pritom  zadržali istu cijenu.
  • Izmijenili smo Odluku o najmu gradskih stanova u korist najma prema socijalnim kriterijima, onima kojima je to najviše potrebno: višečlanim obiteljima, jednoroditeljskim obiteljima,  žrtvama obiteljskog nasilja, roditeljima ili skrbnicima djece s teškoćama u razvoju, pripadnicima romske nacionalne manjine, mladima koji izlaze iz alternativnih oblika skrbi.
  • Osigurali smo besplatne dodatne sportske aktivnosti za 5 000 djece u zagrebačkim školama.

Zašto je to važno: Smatramo da svaka obitelj u Zagrebu treba imati pristup neophodnoj ekonomskoj podršci za odgoj djece, a dugoročno želimo potpuno iskorijeniti dječje siromaštvo u Gradu Zagrebu. U sljedećem mandatu osigurat ćemo dodatno povećanje naknada i značajno proširiti krug korisnika za obitelji u riziku od siromaštva.

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:

  • Proširit ćemo obuhvat naknada za troškove stanovanja, s posebnim fokusom na najugroženije skupine: starije osobe, jednoroditeljske obitelji i samohrane roditelje izložene povećanom riziku od siromaštva i socijalne isključenosti.
  • Povećat ćemo broj stipendija za djecu i mlade slabijeg socioekonomskog statusa, kao i za deficitarna zanimanja u području socijalnih usluga i skrbi.
  • Zadržat ćemo niske cijene vrtića i nastaviti širiti kapacitete kako bi svako dijete imalo vrtićko mjesto u blizini stanovanja te povećati dostupnost produženog boravka u školama.
  • Osigurat ćemo dodatne socijalne usluge za sveobuhvatnu podršku roditeljstvu, uključujući specifične programe za jednoroditeljske obitelji, samohrane roditelje, roditelje osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.
  • Osigurat ćemo socijalni i pristupačan najam gradskih stanova za veći broj obitelji kroz izgradnju 1000 novih stanova.

Podrška osobama s invaliditetom

Kroz protekle četiri godine započeli smo transformaciju sustava izvaninstitucionalne podrške djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom koji je bio u fragmentiranom stanju. Cilj je kroz obnovu, povećanje kapaciteta i razvoj obrazovnih, socijalnih i zdravstvenih ustanova stvoriti mrežu koja će osigurati znatno veću podršku djeci s teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima od njihove najranije dobi i veću autonomiju i kvalitetu života osobama s invaliditetom do njihove pozne dobi. Uhvatili smo se ukoštac s problemima u Centru za autizam i URIHO-u koji su se gomilali u protekla dva desetljeća i nastavit ćemo osnaživati te ustanove kako bi pružale kvalitetnu i sveobuhvatnu podršku. Istodobno, znatno smo povećali opseg i broj primatelja novčanih naknada i stipendija i započeli ciklus nabave novih pristupačnih vozila javnog prijevoza i specijaliziranog javnog prijevoza. U odnosu na 2021. izdvajanja za skrb i ustanove u području podrške osobama s invaliditetom povećali smo za 280 %.

Što smo napravili u ovom mandatu:

  • Proširili i povećali smo novčane naknade: uveli smo božićnicu i uskrsnicu za primatelje novčane naknade temeljem osobne invalidnine i doplatka za tuđu njegu i pomoć, a uveli smo i novčanu naknadu za primatelje inkluzivnog dodatka čime će broj primatelja ovih naknada porasti na 30 000.
  • Povećali smo broj osoba s invaliditetom koje imaju pravo na besplatan javni prijevoz (s 10 500 na 28 000). U nabavi su 24 nova posebno opremljena kombi vozila za specijalizirani prijevoz osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.
  • Započeli smo ciklus širenja izvaninstitucionalne podrške djeci s teškoćama u razvoju i usluga za osobe s invaliditetom s ciljem dostupnosti u različitim dijelovima grada, povećavši broj korisnika za 240 %:
    • Zagrebački centar za neovisno življenje dobio je pet novih lokacija u Novom Jelkovcu, na Jarunu i u Španskom za pružanje usluga rane razvojne podrške za djecu i članove njihovih obitelji i psihosocijalnu podršku odraslim osobama;
    • Mali dom je dobio dvije nove lokacije u Badalićevoj i na Velesajmu za ranu razvojnu podršku i usluge za osobe s višestrukim teškoćama;
    • SUVAG je otvorio novu ambulantu za ranu razvojnu podršku na Žitnjaku.
  • Nakon 20 godina sklopili smo kolektivni ugovor s radnicama i radnicima URIHO-a, čime su se značajno povećale plaće i materijalna prava 500 zaposlenika od kojih je preko 300 s invaliditetom. U 2024. izdvajanja iz proračuna Grada Zagreba za zapošljavanje osoba s invaliditetom u odnosu na 2023. povećala su se za 60 %, a u 2025. u odnosu na 2024. za 100 %.
  • U 2024. pokrenuli smo primjenu Akcijskog plana za inkluzivno obrazovanje, a u 2025. osigurali stručne timove u svim gradskim vrtićima (349 stručnjaka u 60 dječjih vrtića), cjelovitu skrb za najmlađe (726 pomoćnih radnica i radnika za njegu, skrb i pratnju za djecu s teškoćama u razvoju i za potporu u svim jaslicama), posebne razredne odjele za djecu s teškoćama u razvoju u 11 osnovnih škola i financijsku potporu vrtićima i školama za dodatnu stručnu pomoć u hitnim situacijama inkluzije ili nasilja.
  • Na upisima u odgojno-obrazovnu godinu 2024./2025. u vrtiće smo upisali čak 50 % više djece s teškoćama u razvoju nego prethodne godine, a u školama proširili kapacitete razrednih odjela za djecu s teškoćama u razvoju za 20 %.
  • Broj gradskih stipendija za učenike i studente s invaliditetom povećali smo za 70 % u odnosu na 2020./2021.

Zašto je to važno: Cilj nam je da svako djete s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom ima kvalitetnu podršku za razvoj i samostalan život, autonomiju u odlučivanju kako će ga organizirati, a kvalitetne i dostojanstvene uvjete života kada samostalan život nije moguć. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu: 

  • Donijet ćemo novu Strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom i u njenoj provedbi sustavno pristupiti problematici skrbi za osobe s invaliditetom starije dobi i bez obiteljske podrške, socijalnim inovacijama i zapošljavanju osoba s invaliditetom, univerzalnoj pristupačnosti gradskih ustanova i javnog prijevoza.
  • Nastavit ćemo širiti izvaninstitucionalnu podrške i sveobuhvatnu skrb:
    • Rekonstruirat ćemo i dograditi Centar za rehabilitaciju Silver.
    • Nastavit ćemo investirati u postojeći Centar za autizam, a u 2026. započeti izgradnju novog Centra za autizam u Oporvcu namijenjenog za 200 korisnica i korisnika, s prostorijama za tri vrtićke skupine, učionicama za polaznice i polaznike od 7 do 21 godine starosti te jednodijelnom i malom sportskom dvoranom. 
    • Na Ravnicama ćemo otvoriti novi prostor za dnevni boravak za odrasle i ranu razvojnu podršku za djecu s poremećajima iz spektra autizma. 
    • Započet ćemo gradnju Centra za sveobuhvatnu podršku na Kajzerici u kojem će se pružati usluge psihosocijalne podrške, boravka, odmora od skrbi, pomoći u kući, organiziranog stanovanja i smještaja za osobe s teškim tjelesnim invaliditetom.
  • Intenzivirat ćemo podršku u zapošljavanju osoba s invaliditetom kroz gradsku upravu, ustanove i poduzeća te razvoj URIHO-a kao inkubatora socijalnih inovacija. Davat ćemo podršku i za razvoj programa potpore zapošljavanju, poduzetništvu i samozapošljavanju osoba s invaliditetom.
  • U sklopu nove Strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom donijet ćemo program sustavnog unapređenja fizičke, komunikacijske i orijentacijske pristupačnosti gradskih ustanova i javnog prijevoza. U okviru tog programa pilotirat ćemo  podršku za nabavu pristupačnih vozila ponuđačima taksi prijevoza.
  • Ažurirat ćemo i promovirati mobilnu aplikaciju Pristupačni Zagreb koja prikazuje pristupačnost javnih objekata, stajališta javnog prijevoza i trasa kretanja kako bi osobe s invaliditetom lakše planirale svoje kretanje.
  • Sufinancirat ćemo trećinu troškova ugradnje liftova u višestambene zgrade od najmanje tri etaže (ili niže ako u njima žive osobe s invaliditetom) koje će temeljem Zakona o upravljanju i održavanju zgrada od države zatražiti da im sufinancira trećinu troškova, čime bi imale pokrivenih 66 % troškova ugradnje lifta.
  • Proširit ćemo podršku udrugama osoba s invaliditetom te društvenim poduzećima i zadrugama koje pružaju usluge osobama s invaliditetom i/ili ih zapošljavaju kako bismo jačali autonomiju i samozastupanje. Provedbu programa osobne asistencije podržavat ćemo sufinanciranjem troškova stjecanja kvalifikacije za osobne asistente.

Podrška braniteljima

Grad Zagreb čitavim nizom aktivnosti osigurava sveobuhvatnu skrb i poboljšava kvalitetu života za hrvatske branitelje i njihove obitelji.

Što smo napravili u ovom mandatu:

  • Provodili smo medicinsku rehabilitaciju hrvatskih ratnih vojnih invalida i članova njihovih obitelji te organizirali preventivne zdravstvene preglede.
  • Osigurali smo savjetodavnu i stručnu pomoć kroz Savjetovalište za hrvatske branitelje Grada Zagreba i njihove obitelj.
  • Uveli smo pravo na troškove stanovanja za sve korisnike prava na novčanu naknadu za nezaposlene branitelje i članove njihovih obitelji.
  • Učetverostručili smo iznos božićnica i uskrsnica za branitelje.

Zašto je to važno: Svaki branitelj mora imati osiguranu sveobuhvatnu zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Osigurat ćemo povećanje naknada za branitelje i dodatno proširiti broj korisnika preventivnih zdravstvenih pregleda.

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu: 

  • Nastavit ćemo osiguravati dostojanstven, sveobuhvatan i sustavni pristup skrbi za hrvatske branitelje koji prepoznaje njihov doprinos i brine za njihove specifične potrebe. 
  • Sustavno ćemo povećavati novčanu pomoć korisnicima novčane naknade za nezaposlene hrvatske branitelje te drugim korisnicima naknada s rastom troškova života.  
  • Pružat ćemo braniteljima nadstandard zdravstvene skrbi, kao i do sada, kroz preventivne zdravstvene preglede i pristup fizikalnoj terapiji. 
  • U suradnji s nadležnim ministarstvom, radit ćemo na modelima zbrinjavanja branitelja koji trebaju dugotrajnu institucionalnu skrb.  

Skrb za beskućnice i beskućnike

Beskućnice i beskućnici su jedna od najranjivijih skupina u Hrvatskoj, a uzroke beskućništvu nalazimo u sve većim troškovima života (naročito stanovanja), nedovoljnoj podršci države u vidu naknada i socijalnih usluga te drugim nepovoljnim životnim okolnostima. U prvom mandatu proširili smo kapacitete smještaja te osigurali nove zdravstvene usluge, a u drugom ćemo osigurati dodatni smještaj za beskućnike kroz osiguravanje stambenih zajednica, širenje smještajnih kapaciteta te socijalne i zdravstvene usluge za podršku beskućnicama i beskućnicima.

Što smo napravili u ovom mandatu:

  • Osigurali smo sredstva za postojeće smještajne kapacitete na dvije lokacije gde je korisnicama i korisnicima osigurana prehrana, briga o zdravlju i socijalno uključivanje.
  • Otvorili smo prenoćište koje omogućava noćenje, suhi obrok i topli napitak te mogućnost korištenja javnog kupališta Diana.
  • Po prvi put smo osigurali provedbu sistematskih pregleda za beskućnice i beskućnike i ostale socijalno ugrožene skupine, a od 2025. osigurana im je i stomatološka zdravstvena zaštita.
  • Osigurali smo sredstva za rad dva poludnevna boravka u organizaciji udruga koji pružaju podršku beskućnicama i beskućnicima i ostalim socijalno ugroženim skupinama.
  • Za naše sugrađanke i sugrađane u najtežoj socioekonomskoj situaciji osigurali smo sredstva za prehranu u pučkoj kuhinji na tri lokacije. Dodatno, financijski pomažemo pripremu i podjelu toplih obroka u pučkoj kuhinji na Svetom Duhu. 
  • Nakon što se privede kraju javni natječaj za financiranje trogodišnjih programa udruga, osigurat ćemo novu socijalnu uslugu stambene zajednice za beskućnice i beskućnike koju će provoditi udruge iz područja socijalne zaštite.

Zašto je to važno: Cilj nam je da nijedna beskućnica i beskućnik ne budu bez krova nad glavom i osnovne zdravstvene skrbi. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu: 

  • Nastavit ćemo pružati usluge prenoćišta te povećavati smještajne kapacitete i kvalitetu smještaja ovisno o potrebama na terenu. Međutim, želimo razviti stambene zajednice kao stabilniji i humaniji oblik privremenog doma.
  • Nastavit ćemo financirati rad poludnevnih boravaka u organizaciji udruga koje pružaju podršku beskućnicama i beskućnicima, te i dalje financijski poticati nova rješenja u skrbi i programe integracije za beskućnice i beskućnike.
  • Dodatno ćemo povećati sredstva za prehranu u pučkim kuhinjama te podjelu toplih obroka.
  • Nastavit ćemo provođenje sistematskih pregleda za beskućnice i beskućnike i ostale socijalno ugrožene skupine, povećati njihov obuhvat i broj korisnika.
  • Osigurat ćemo mobilne timove za rad s beskućnicama i beskućnicima i drugim ranjivim skupinama.

Druga tematska područja