U upravljanju Zagrebom aktivno promičemo i štitimo ljudska prava, ravnopravnost i prava manjina. Jednaka prava, dostupnost javnih usluga, socijalna sigurnost i zdrav okoliš za sve načela su koja se provlače kroz čitav program. Posebno diskriminirane skupine zahtijevaju i posebne politike. Osobe s invaliditetom, u riziku od siromaštva ili u beskućništvu obuhvaćene su poglavljem o socijalnim politikama i politikama skrbi. U ovom poglavlju fokus je na mjerama suzbijanja diskriminacije i politikama uključivanja žena, LGBTQIA+ osoba, stranih državljaki i državljana, Romkinja i Roma. Te politike zasnivaju se na posebnim Akcijskim planovima koje donosi Grad Zagreb, a izrazit značaj u njihovoj provedbi ima rad sudioničkih tijela poput Gradske koordinacije za ljudska prava, Vijeća nacionalnih manjina, Koordinacije vijeća nacionalnih manjina i Koordinacije za integraciju stranaca.
Prava žena i rodna ravnopravnost
Od 2021. primarni ciljevi aktivnosti Grada Zagreba u području prava žena i rodne ravnopravnosti bili su dostupnost skrbi za reproduktivno zdravlje uključujući pobačaj, dostupnost vrtića, smanjenje opterećenja radom skrbi i podrška žrtvama nasilja u obitelji. Uz daljnji razvoj tih aktivnosti, u sljedećem mandatu aktivnosti Grada trebaju odgovoriti na nekoliko trendova: porast broja prijava kaznenih djela obiteljskog nasilja kao i porast broja žrtava izvan Zagreba koje traže podršku u našem gradu. Osim toga, s porastom troškova života i cijena usluga skrbi, obitelji sve teže mogu brinuti o starijim osobama u obitelji, a sve je više jednoroditeljskih obitelji i samohranih roditelja izloženih riziku od siromaštva i socijalne isključenosti.
Što smo napravili u ovom mandatu:
Reproduktivno zdravlje
- Od listopada 2022. u Kliničkoj bolnici Sveti Duh učinili smo ponovno dostupnim pobačaj na zahtjev te omogućili i medikamentozni prekid trudnoće.
- U sklopu Centra za zdravlje mladih otvoreno je Savjetovalište za prevenciju HPV-a i drugih spolno prenosivih bolesti kao i očuvanje spolnog i reproduktivnog zdravlja u kojem se može cijepiti protiv HPV-a, testirati na spolne bolesti i dobiti besplatan ginekološki pregled bez uputnice.
- Pokrenuli smo pilot projekt borbe protiv menstrualnog siromaštva u osnovnim i srednjim školama.
Rasterećenje od rada skrbi
- Jedan od najvažnijih ciljeva ovog mandata bio je osigurati dostupnost predškolskog odgoja kako nijedno dijete ne bi ostalo neupisano u vrtić. Otvorili smo 10 novih vrtića, osigurali dodatnih 1 000 vrtićkih mjesta i zaposlili dodatnih 1 000 radnica i radnika u vrtićima.
- Utrostručili smo broj djece kojima pružamo usluge socijalne skrbi.
- Otvorili smo dom za starije osobe na Markuševcu i povećali broj dostavljenih obroka starijim sugrađankama i sugrađanima za 15 %.
Podrška žrtvama nasilja u obitelji
- U cilju kontinuirane podrške ženama žrtvama nasilja i žrtvama nasilja u obitelji, Grad raspisuje redovite trogodišnje natječaje za rad skloništa i savjetovališta za žrtve nasilja u obitelji. Udvostručili smo sredstva na godišnjem natječaju za rad udruga u području zaštite ljudskih prava i ravnopravnosti spolova.
- Grad je dodijelio tri stana za socijalnu uslugu organiziranog stanovanja žena žrtava nasilja i žrtava obiteljskog nasilja nakon izlaska iz skloništa koju će provoditi gradska ustanova Dom “Duga-Zagreb".
- U 2023. uveli smo pravo na besplatan prijevoz ZET-om za žrtve nasilja u obitelji smještene u skloništima na području Grada Zagreba.
- Povjerenstvo za ravnopravnost spolova provelo je javnu kampanju NeVidljive u cilju suzbijanja nasilja nad ženama starije životne dobi koje ga rijetko prijavljuju, iako je taj oblik nasilja u porastu.
Planiranje proračuna, usluga i prostora
- Kako bi se iz gradskog proračuna izdvajala adekvatna sredstava za potrebe sprječavanja rodne nejednakosti, proveli smo studiju Rodna perspektiva proračuna Grada Zagreba i održali edukacije za zaposlenice i zaposlenike gradskih ureda u cilju njihovog upoznavanja s izradom proračuna iz rodne perspektive.
- Proveli smo i istraživanje o prijevozu iz rodne perpsektive, kako bi u obzir bile uzete specifične potrebe žena pri daljnjem razvoju javnog prijevoza.
- Ispravljen je povijesni zaborav na brojne žene koje su dale svoj doprinos Gradu Zagrebu njihovim uvrštavanjem u fond imena za javne površine. Po istaknutim ženama samo u 2024. imenovano je šest ulica, pet parkova i jedna šetnica.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
- Donijet ćemo novi Akcijski plan za provedbu Europske povelje o ravnopravnosti žena i muškaraca na lokalnoj razini za razdoblje od 2026. do 2030. godine.
- Jačat ćemo preventivne zdravstvene programe, poput redovitih pregleda za rano otkrivanje raka dojke i raka vrata maternice.
- Provodit ćemo posebne programe za zaštitu mentalnog zdravlja žena, uključujući podršku za žene koje su pretrpjele nasilje, traumu ili pate od postporođajne depresije.
- Izgradit ćemo daljnjih 18 vrtića, kako bi konačno svako dijete imalo dostupan vrtić što bliže adresi stanovanja.
- Nakon što je u ovom mandatu otvoren dom za starije na Markuševcu, gradit ćemo četiri nova doma za starije osobe (u Dubravi, Prečkom, Sesvetama i Španskom) i proširiti kapacitete postojećih domova, posebno za osobe koje trebaju cjelovitu skrb.
- U izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi, kojom se utvrđuju novčane naknade i socijalne usluge Grada Zagreba, nastavit ćemo poklanjati posebnu pozornost žrtvama obiteljskog nasilja, samohranim roditeljima i jednoroditeljskim obiteljima, roditeljima djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom.
- Razvijat ćemo nove oblike podrške za žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obitelji kroz socijalne usluge organiziranog stanovanja i jačanje kompetencija za reintegraciju na tržište rada.
- Nastavit ćemo promicati i štiti vrijednosti Rezolucije o proglašenju Zagreba sigurnim mjestom za žene i dodjeljivati nagradu “Zagrepčanka godine” na Međunarodni dan žena.
Prava LGBTQIA+ osoba
Što smo napravili u ovom mandatu:
Grad Zagreb je u protekle četiri godine učinio velik iskorak u podršci LGBTQIA+ osobama. Gradonačelnik Tomašević prvi je gradonačelnik Zagreba koji je sudjelovao u Povorci ponosa, a Grad je od 2022. godine preuzeo pokroviteljstvo i logistički pomaže organizaciju Povorke ponosa.
Klinika za psihijatriju Sveti Ivan, uz podršku Grada, pokrenula je prvi program terapijske podrške LGBTQIA+ osobama, a Grad se redovito odazivao na stručne konferencije koje su imale za cilj informirati stručnjake o specifičnim zdravstvenim potrebama ove skupine.
Grad Zagreb izradio je i usvojio Program za ravnopravnost LGBTQIA+ osoba za razdoblje od 2024. do 2026. godine, čime je postao prvo tijelo javne vlasti u Hrvatskoj koje je usvojilo takav program. Cilj Programa je poboljšanje položaja i suzbijanje diskriminacije i zločina iz mržnje prema LGBTQIA+ osobama u raznim sferama života, od sporta i kulture, do obrazovanja i zdravstvene zaštite.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
Uz provedbu aktualnog Programa, u sljedećem mandatu planiramo donijeti novi Program za ravnopravnost LGBTQIA+ osoba za razdoblje od 2027. do 2029. godine. Sukladno tome provodit ćemo sljedeće aktivnosti:
- Nastavit ćemo davati podršku organizaciji Povorke ponosa, podržavati kulturne i društvene događaje LGBTQIA+ zajednice i osigurati uvjete za otvaranje LGBTQIA+ centra.
- Podržavat ćemo kampanje usmjerene na podizanje svijesti o diskriminaciji i nasilju nad LGBTQIA+ osobama i raditi na suzbijanju nasilja u suradnji s PU zagrebačkom, Pravnom klinikom i organizacijama civilnog društva.
- Nastavit ćemo promicati mentalno i tjelesno zdravlje LGBTQIA+ osoba kroz program terapijske podrške u Klinici Sveti Ivan i stručno usavršavanje radnica i radnika u zdravstvenim ustanovama.
- Unaprijedit ćemo socijalnu zaštitu LGBTQIA+ osoba i žrtava rodno uvjetovanog nasilja u obitelji.
- Unaprijedit ćemo informiranje LGBTQIA+ osoba o njihovim pravima i osiguravati inkluzivno okruženje u obrazovanju, kulturi i sportu.
- Provest ćemo aktivnosti usmjerene na zaštitu dostojanstva i zaštitu od diskriminacije LGBTQIA+ radnica i radnika zaposlenih u Gradu Zagrebu i ustanovama čiji je osnivač Grad Zagreb.
Integracija, interkulturalnost i suzbijanje rasizma
Unatoč činjenici da su u Hrvatsku u svrhu rada proteklih nekoliko godina doselili deseci tisuća osoba iz trećih zemalja, Vlada Republike Hrvatske nije pratila fleksibilizaciju tržišta rada politikom integracije koja bi olakšala njihovo uključivanje u novu sredinu, upoznavanje s jezikom, institucijama i pravima, i dala priliku za upoznavanje s domaćim stanovništvom. Osim toga, niz zakonodavnih i ekonomskih prepreka potiče segregaciju i isključenost stranih državljanki i državljana, a pred čestim kršenjem radničkih i drugih prava ostaju nezaštićeni. Kao odgovor na neodgovorno ponašanje države, Grad Zagreb donio je plan integracijskih aktivnosti. U Zagrebu je trenutno oko 500 osoba pod međunarodnom zaštitom, oko 5 000 raseljenih osoba iz Ukrajine koje imaju status privremene zaštite i oko 25 000 državljanki i državljana trećih zemalja koji u Zagrebu žive u svrhu rada. U narednom razdoblju posebnu pozornost planiramo usmjeriti na integraciju strankinja i stranaca u život lokalne zajednice, interkulturnu razmjenu s ciljem upoznavanja Zagrepčanki i Zagrepčana s njihovim novim susjedima te na suzbijanje ksenofobije, rasizma i nasilja.
Što smo napravili u ovom mandatu:
- Nakon početka rata u Ukrajini 2022. godine, organizirani su prihvat, smještaj, zdravstvena njega, uključivanje u odgojno-obrazovni sustav i integracijske aktivnosti za raseljene osobe iz Ukrajine.
- U 2022. Grad je usvojio Akcijski plan za provedbu Povelje integrirajućih gradova usmjeren na osobe koje traže ili su pod međunarodnom i privremenom zaštitom, a u 2023. Akcijski plan usmjeren i na strane radnice i radnike.
- Grad je uveo tečajeve hrvatskog jezika namijenjene osobama koje traže međunarodnu zaštitu ili su pod međuarnodnom ili privremenom zaštitom te stranim radnicama i radnicima, kao i novčane potpore za obrazovanje namijenjene učenicama i učenicima te studenticama i studentima pod međunarodnom ili privremenom zaštitom.
- U 2024., u suradnji s UNHCR-om i Pravnom klinikom, Grad je otvorio Centar dobrodošlice u kojem strankinje i stranci mogu dobiti informacije o svojim pravima, učenju hrvatskog jezika, zdravstvenoj skrbi, upisu djece u školu, radionicama vezanima za kulturu i pripremama za tržište rada.
- Grad je u 2025. raspisao javni poziv za interkulturne programe s posebnim fokusom na uključivanje stranih radnica i radnika i osoba pod međunarodnom zaštitom.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
- Donijet ćemo novi, srednjoročni program integracije, interkulturalnosti i suzbijanja rasizma, a u razvoju integracijskih aktivnosti surađivat ćemo s inicijativama strankinja i stranaca, udrugama nacionalnih manjina i udrugama civilnog društva.
- Kroz participativni proces s kulturnim organizacijama i inicijativama strankinja i stranaca uspostavit ćemo interkulturni centar.
- U okviru gradske ustanove Novi prostori kulture pokrenut ćemo festival interkulturalnosti koji će stvoriti priliku za susret Zagrepčana i Zagrepčanki s njihovim novim susjedima i predstavljanje različitih kultura.
- Kroz vijeća mjesnih odbora, pogotovo u četvrtima u kojima živi više strankinja i stranaca, nastavit ćemo organizirati kvartovske aktivnosti kojima će se otvarati mogućnosti za susrete i druženja.
- Surađivat ćemo s vjerskim zajednicama i sportskim organizacijama na razvoju aktivnosti uključivanja i podrške strankinjama i strancima.
- U radu gradske uprave, ustanova i poduzeća, kao i u suradnji s policijom, aktivno ćemo raditi na sprečavanju kršenja prava pripadnika nacionalnih manjina te strankinja i stranaca.
Romkinje i Romi
Svjesni smo da su Romkinje i Romi dio društva koji je kroz socijalnu isključenost i strukturnu diskriminaciju pogođen nejednakošću. Stoga je naša obaveza njihovo uključivanje u društveni, politički, ekonomski i kulturni život, kao i osiguravanje pristupa obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, zapošljavanju i stanovanju kako bismo doprinijeli izgradnji jednakosti za sve kojima je Zagreb dom.
Što smo napravili u ovom mandatu:
- Izrađen je novi Akcijski plan Grada Zagreba za uključivanje Roma 2025-2027., prvi put uz javni poziv za sudjelovanje pojedinaca po prijedlogu civilnog društva i uz sudjelovanje Vijeća romske nacionalne manjine Grada Zagreba i Vijeća Gradske četvrti Peščenica - Žitnjak.
- Broj stipendija za pripadnike romske nacionalne manjine povećan je za 50 %, odnosno na 120 (100 učenika i 20 studenata), a kriterij prebivališta u Zagrebu je snižen na razdoblje od svega jedne godine.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
U skladu s Akcijskim planom Grada Zagreba za uključivanje Roma 2025-2027. radit ćemo na:
- suzbijanju antiromskog rasizma i diskriminacije kroz senzibiliziranje javnosti i službenica i službenika gradske uprave na teme vezane uz ljudska prava, položaj, povijest i kulturu Romkinja i Roma;
- smanjivanju siromaštva i socijalne isključenosti Romkinja i Roma osiguravanjem jednakog pristupa uključivom obrazovanju na svim razinama, osnaživanjem, suradnjom i izgradnjom povjerenja Romkinja i Roma u javne institucije, te osiguravnjem jednakog pristupa kvalitetnom zapošljavanju;
- osiguravanju pristupa zdravstvenim uslugama i programima prevencije bolesti za Romkinje i Rome kroz teritorijalno dostupniju zdravstvenu zaštitu i kampanje podizanja svijesti o važnosti očuvanja zdravlja;
- osiguravanju pristupa javnom stanovanju za Romkinje i Rome koji žive u neprikladnim uvjetima i na rubu beskućništva kako bi se smanjio jaz u stambenoj deprivaciji i osiguralo pravo na stanovanje kao dio prava na adekvatni životni standard;
- unapređenju uvjeta života u romskim naseljima kroz suradnju s njihovim stanovnicima i Vijećem romske nacionalne manjine, a u situacijama potrebe na osiguravanju interventnog smještaja;
- unapređenju uvjeta za socijalno uključivanje i društveni život romske zajednice na području Gradske četvrti Peščenica - Žitnjak u kojoj živi najveći broj Romkinja i Roma u Zagrebu i to kroz otvaranje prostora za edukativne i kulturne programe kao i programe podrške i poboljšanja kvalitete života Romkinja i Roma u njihovom kvartu.