Aktivnosti koje smo proveli od lokalnih izbora 2021. godine doprinijele su ostvarenju naše vizije sustava odgoja i obrazovanja. One uključuju obnovu potresom oštećenih i izgradnju novih odgojno-obrazovnih objekata, primjenu Akcijskog plana za inkluzivno obrazovanje, povećanje broja gradskih stipendija, povećanje ulaganja u sustav pomoćnika i pomoćnica u nastavi, primjenu Akcijskog plana za prevenciju vršnjačkog nasilja, unapređenje usluga Centra za zdravlje mladih, provođenje pilot projekta Zelena javna nabava hrane u školama grada Zagreba te uvođenje programa građanskog odgoja i obrazovanja u osnovne i srednje škole.
U sljedećem razdoblju planiramo izradu sveobuhvatne Strategije za odgoj i obrazovanje Grada Zagreba vođene vizijom da vrtići, škole i učenički domovi budu sigurni za djecu, zaposlenike i roditelje, da uvjeti rada u vrtićima i školama omogućuju kvalitetan odgojno-obrazovni proces, da odgoj i obrazovanje budu dostupni u svakoj životnoj dobi te da svojim programima, organizacijskim procesima i načinom upravljanja predstavljaju primjere uključivosti, održivosti, društvene odgovornosti i etične organizacijske kulture.
Infrastruktura za dostupan i kvalitetan odgojno-obrazovni proces
Kako bi se osigurala dostupnost i kvaliteta odgojno-obrazovnog procesa, nastavlja se obnova i proširenje infrastrukture postojećih odgojno-obrazovnih institucija kao i izgradnja novih. U ovom mandatu je obnovljeno, dograđeno i rekonstruirano 18 osnovnih i srednjih škola, dok je trenutno u gradnji ili pripremi još njih 8. Realizirano je i 12 projekata izgradnje, dogradnje i sanacije školskih sportskih dvorana, a započeti su projekti za još 9 dvorana. Umjesto da gradi vrtiće za svu djecu, prethodna vlast je ogromna sredstva trošila na mjeru roditelj odgojitelj (oko 70 milijuna eura godišnje). Mi smo tu mjeru ukinuli i sredstva preusmjerili u gradnju novih vrtića. Otvoreno je 11 novih vrtića, osigurano dodatnih 1000 vrtićkih mjesta i zaposleno 1000 radnica i radnika u vrtićima.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
- Osigurat ćemo da svako dijete u gradu Zagrebu ima mjesto u gradskom vrtiću blizu svog mjesta stanovanja, što zahtijeva daljnja značajna ulaganja u dogradnju i izgradnju vrtića. U sljedećem mandatu ćemo izgraditi još 18 vrtića, njih 11 već do kraja 2026. Cilj je i da zgrade javnih vrtića i škola kroz energetsku obnovu smanjuju svoj ekološki otisak i osiguraju financijske uštede koje će se ulagati u poboljšanje programa obrazovanja i odgoja te uvjeta rada.
- Nastavit ćemo rad na rekonstrukciji, izgradnji i dogradnji zagrebačkih osnovnih škola, a s ciljem omogućavanja prelaska svih škola na jednosmjensku nastavu kao pretpostavku za proširenje i unapređenje obrazovnih sadržaja.
- Prelaskom škola u jednosmjensku nastavu, postepeno ćemo osiguravati mogućnost produženog boravka za sva četiri razreda osnovne škole u zagrebačkim osnovnim školama koje dostave zahtjev i ispunjavaju uvjete.
- Osigurat ćemo kapacitete za uključivanje djece s teškoćama u razvoju u škole i dječje vrtiće proširenjem mreže posebnih razrednih odjela, povećanjem broja mjesta u redovnim programima u dječjim vrtićima i povećanjem broja posebnih vrtićkih programa. Također ćemo proširiti kapacitete i izgraditi nove prostore za posebne ustanove, poput Centra za autizam, u kojima se djeci s teškoćama u razvoju pruža specijzalizirana podrška.
Sigurnost, zdravlje i dobrobit djece, mladih i odgojno-obrazovnih radnika
Škole i vrtići trebaju biti sigurna mjesta, što zahtijeva ulaganje u preventivne mjere i jačanje podrške učenicima i radnicima. Škole i vrtići trebaju biti i uključiva mjesta te promovirati zdrave životne navike. Djeca i mladi suočavaju se s rastućim izazovima u očuvanju fizičkog i mentalnog zdravlja te poseban fokus treba biti na zaštiti zdravlja informiranjem, izgradnjom emocionalne otpornosti i poticanjem odgovornog ponašanja.
U ovom mandatu započeli smo provedbu Akcijskog plana za prevenciju vršnjačkog nasilja, a Centar Luka Ritz, koji provodi programe psihosocijalne potpore djeci, mladima i obiteljima, u suradnji s UNICEF-om provodi preventivni program “Za sigurno i poticajno okruženje u školama“. Sredstva za rad Centra Luka Ritz su udvostručena, a centar uskoro otvara podružnicu na zapadu grada.
Unaprijeđene su usluge Centra za zdravlje mladih povećanjem broja savjetovališta i stručnjaka iz područja mentalnog zdravlja. Te su usluge dostupne bez uputnice i bez najave. Osigurana su i sredstva za dva mobilna tima psihologa za škole, a Grad sufinancira i četiri specijalizacije iz dječje i adolescentne psihijatrije. Pokrenuti su mrežni portali Grada Zagreba Mentalno zdravlje i Rane razvojne podrške i rane intervencije.
S ciljem unapređenja kvalitete školske prehrane, u suradnji s Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Grad je izradio nutritivno uravnotežene i sezonske jelovnike, a u 31 osnovnoj školi provodi se pilot projekt Zelene javne nabave ekološki uzgojene hrane za djecu osnovnih škola grada Zagreba putem kojeg se školama osiguravaju zdrave, ekološki i lokalno proizvedene namirnice.
Ulaganjima u pristup objektima i videonadzor povećali smo sigurnost vrtića, škola i učeničkih domova.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
Mentalno zdravlje djece i mladih
- Povećat ćemo dostupnost stručne podrške mentalnom zdravlju organizacijom mobilnih stručnih timova.
- Nastavit ćemo zapošljavanje i jačanje kapaciteta Centra Luka Ritz te Centra za zdravlje mladih.
- Financirat ćemo intersektorske suradnje (s udrugama, sustavom socijalne skrbi, fakultetima i sl.) u svrhu podrške školama kako bi mogle brinuti o mentalnom zdravlju i dobrobiti djece i mladih.
Prevencija nasilja i sigurnost u školama
- Financirat ćemo jednak standard sigurnosti za sve odgojno-obrazovne ustanove Grada Zagreba.
- Poticat ćemo uključivanje škola u programe prevencije vršnjačkog nasilja.
- U suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, izradit ćemo smjernice za postupanje u kriznim situacijama.
Podrška odgojno-obrazovnim radnicima
- Osigurat ćemo edukacije za stručne suradnike i suradnice u vrtićima i školama za pružanje psihosocijalne podrške s naglaskom na pravodobno prepoznavanje rizika.
- Unapređivat ćemo uvjete rada (nastaviti osiguravati adekvatan broj pomoćnika i pomoćnica za djecu s teškoćama u razvoju u vrtićima i školama, osigurati adekvatna sredstva za rad) i materijalna prava kroz unapređenje kolektivnih ugovora.
- Unaprijedit ćemo povezanost odgojno-obrazovnih ustanova, ustanova socijalne skrbi i zdravstvenih ustanova jačanjem razmjene informacija, posebno između vrtića i škola, kako bi se u školi nastavila pružati adekvatna stručna podrška djeci s teškoćama u razvoju.
- U 2025. implementirat ćemo program podrške projektima osnovnih škola za rad s darovitom djecom – uz postupno širenje broja škola i obuhvata darovite djece u narednim godinama.
Zdravlje i zdrava prehrana
- Uvest ćemo sveobuhvatni zdravstveni odgoj i obrazovanje u škole po uzoru na građanski odgoj i obrazovanje.
- Povećat ćemo broj škola u gradu Zagrebu koje u nabavi surađuju s dobavljačima zdrave hrane te nastaviti uvoditi uravnotežene jelovnike u vrtiće i škole.
Osnivanje gradskog Centra za razvoj odgoja i obrazovanja
Odgojno-obrazovne ustanove trebaju različite oblike podrške koji uključuju specifične vrste edukacije, mehanizme njihova povezivanja i umrežavanja, kao i stručnu pomoć u koncipiranju i provođenju aktivnosti koje pridonose razvoju i unapređivanju kvalitete tih ustanova. Budući da je riječ o konceptu podrške koja školama i vrtićima nije dostupna unutar nacionalnog obrazovnog sustava, Grad Zagreb osnovat će Centar čija će svrha biti pružanje podrške odgojno-obrazovnim ustanovama kojima je osnivač. Zadaće Centra bit će:
- pratiti kvalitetu rada odgojno-obrazovnih ustanova Grada Zagreba;
- pružati savjetodavnu podršku odgojno-obrazovnim ustanovama u unapređivanju kvalitete, inkluzivnosti i razvoja;
- podržati odgojno-obrazovne ustanove u uvođenju inovacija te u pripremi europskih i drugih projekata;
- organizirati specifične oblike edukacije sukladno potrebama vrtića i škola;
- organizirati specifične oblike edukacija za članove školskih odbora i upravnih vijeća vrtića te za ravnatelje;
- umrežavati odgojno-obrazovne institucije te ih povezivati s drugim potencijalnim partnerima (znanstveni instituti, visoka učilišta, organizacije civilnog društva itd.);
- koordinirati proces izrade strateških dokumenata i obrazovnih politika na razini Grada.
Revitalizacija Grada mladih
U ovom mandatu završeni su radovi obnove dječjih igrališta i rekreacijskih sadržaja Grada mladih Granešina, a podružnica Zagrebačkog holdinga Vladimir Nazor započela je održavanje redovnih dnevnih programa za vrtićku i školsku djecu u sklopu kojih Grad mladih godišnje posjeti oko 10 000 djece. Početkom rujna 2024. u Gradu mladih održao se i Šoomski kamp namijenjen djeci u dobi od 7 do 12 godina.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
- Započet ćemo cjelokupnu obnovu Grada mladih od potresa, čime će se osigurati predavaonice i uvjeti za višednevni boravak većih grupa polaznika školske i vrtićke dobi.
- Poticat ćemo održavanje obrazovnih aktivnosti u suradnji sa znanstvenim i kulturnim institucijama, školama, vrtićima te organizacijama civilnog društva koje se bave obrazovanjem.
Obrazovanje odraslih kao druga prilika
Želimo osigurati priuštivo i kvalitetno obrazovanje odraslih na području Grada Zagreba te omogućiti skupinama u nepovoljnom položaju “drugu šansu” za uključivanje ne samo u obrazovni sustav i tržište rada, već i u širu zajednicu.
U ovom mandatu započeo je s radom Regionalni centar kompetentnosti Ruđera Boškovića za strukovno i cjeloživotno obrazovanje na području elektrotehnike i računarstva. Grad Zagreb je financirao besplatnu kvalifikaciju za pomoćnike i pomoćnice u nastavi koji nisu mogli iskoristiti državni vaučer. Kroz Akcijski plan za provedbu Povelje Integrirajućih gradova, osigurana je mogućnost besplatnog pohađanja tečajeva hrvatskog jezika za tražitelje i tražiteljice međunarodne zaštite, osobe pod međunarodnom zaštitom, privremenom zaštitom i strane radnike i radnice s dozvolom za boravak i rad.
Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu:
- Sustavno ćemo ulagati u razvoj gradskih ustanova za cjeloživotno obrazovanje, uključujući obnovu infrastrukture i osiguravanje dugoročne održivosti, posebno Pučkog otvorenog učilišta kao najveće javne ustanove cjeloživotnog obrazovanja u gradu Zagrebu.
- Povećat ćemo financiranje programa obrazovanja odraslih koji odgovaraju suvremenim potrebama tržišta rada, ali i potrebama cjelokupnog društva, poput kvalitetnih programa za stjecanje kvalifikacija u deficitarnim zanimanjima, programa za stjecanje kvalifikacija za strane državljane i državljanke, programa učenja hrvatskoga kao stranoga jezika te programa Sveučilišta u Zagrebu za treću životnu dob.
- Pružit ćemo drugu priliku svima koji nisu završili srednjoškolsko obrazovanje kroz snažnije financiranje programa za završetak srednje škole.
- Osnažit ćemo ponudu programa za tržište rada regionalnih centara kompetentnosti Ruđer Bošković (cjeloživotno obrazovanje u području elektronike i računarstva), Faust (cjeloživotno obrazovanje u području strojarstva) i Mlinarska (cjeloživotno obrazovanje u području zdravstva).