Mjesna samouprava temelj je participativne demokracije i ključna poveznica građanki i građana s gradskom upravom putem koje se predlažu i realiziraju prioriteti i projekti usmjereni na poboljšanje kvalitete života u kvartovima.
Protekle četiri godine donijele su značajne pomake u jačanju uloge mjesne samouprave u Zagrebu. Kroz transparentnije financiranje, digitalizaciju administrativnih procesa, unapređenje komunikacije i aktivnije uključivanje građanki i građana, postavljeni su temelji za sustav koji bolje odgovara na potrebe kvartovskih zajednica. Prostori mjesnih odbora sve više postaju mjestima okupljanja i aktivnog sudjelovanja u oblikovanju zajednice. Ključna je zadaća mjesne samouprave doprinijeti demokratizacijskom i participacijskom potencijalu upravljanja gradom te njegovom policentričnom razvoju kako bi svaki kvart imao svoj „centar“ s bitnim sadržajima koji odgovaraju na potrebe stanovnika tog dijela grada. Pritom je važno postići ravnotežu između njihovog sudjelovanja i zadovoljavanja potreba na razini kvarta u kojem žive s jedne strane te interesa grada kao cjeline s druge. Za dobro funkcioniranje sustava potrebno je stvoriti ravnotežu između doprinosa vijećnica i vijećnika koji prenose glas građanki i građana kao i unapređenja profesionalne podrške nadležnog ureda za provedbu potreba i inicijativa koje dolaze s razine mjesne samouprave. U sljedećem mandatu fokus će biti na daljnjoj modernizaciji, reformama i jačanju mjesne samouprave kao ključnog alata za osnaživanje i razvoj zajednica na razini kvartova te njihovog većeg uključivanja u procese donošenja odluka.
U prosincu 2023. donesena je nova Odluka o financiranju mjesne samouprave, kojom je omogućena jasnija i preciznija raspodjela proračunskih sredstava. Njome je i na razini gradskih četvrti osiguran jasniji okvir za financiranje projekata i programa usmjerenih na izgradnju i unapređenje dječjih i sportskih igrališta, vježbališta za osobe starije životne dobi, parkova, zelenih površina i sl.
Istom Odlukom uvedena je i nova linija financiranja - Plan potreba za aktivnostima, programima i projektima unapređenja kvalitete života građana. Ovom mjerom je mjesnim odborima i gradskim četvrtima omogućena provedba aktivnosti koje izlaze iz domene obnove ili izgradnje komunalne infrastrukture, čime su se vijeća dotad dominantno bavila. Vijeća su, u suradnji s javnim ustanovama, kulturnim centrima, udrugama, sportskim i vatrogasnim društvima i drugim akterima koji djeluju na području pojedinih kvartova, organizirala raznovrsne društvene i kulturne događaje, zdravstvene, socijalne, sportske i obrazovne programe namijenjene stanovnicima kvartova svih dobi te mnogim marginaliziranim i depriviranim društvenim skupinama.
Tijekom 2024. godine u sklopu Plana potreba organizirano je više od 550 aktivnosti u 17 gradskih četvrti i 170 mjesnih odbora, a u 2025. predviđena je realizacija više od 700 aktivnosti u 17 gradskih četvrti i 179 mjesnih odbora.
Većom aktivnošću vijećnica i vijećnika i sustavnom promocijom putem društvenih mreža i drugim kanalima prostori kojima upravljaju vijeća mjesnih odbora otvoreni su za stanovništvo kvartova i kvartovske inicijative, što je potaknulo jačanje zajednice "odozdo" te veću uključenost i zajedničko korištenje tih javnih resursa.
Participativno budžetiranje je demokratski proces uključivanja stanovnica i stanovnika grada ili nekog gradskog područja u odlučivanje o aktivnostima koje su od neposredne važnosti za unapređenje kvalitete njihovog života. U samom procesu oni predlažu, odabiru i glasaju o društvenim, komunalnim i drugim projektima i aktivnostima za koje žele da budu provedeni na području na kojem žive ili na području cijelog grada.
U 2024. proveden je pilot projekt participativnog budžetiranja "Daj prijedlog za bolji kvart" u četiri gradske četvrti, kroz koji su građanke i građani predložili više od 250 projekata. Odabrano je ukupno 16 projekata u četiri gradske četvrti. Za financiranje odabranih projekata, iz navedenog plana Trešnjevka – jug izdvojila je 103.000 eura, Podsused – Vrapče 100.000 eura, Peščenica – Žitnjak 140.000 eura, a Trnje 60.000 eura. Projekti poput skejt parka, senzoričko-motoričkih sprava na dječjem igralištu ili sadnje stabala koje su građani izglasali realizirat će se tijekom 2025. godine.
Razvijena je digitalna platforma eParticipativno budžetiranje kako bi se omogućila šira uključenost u odlučivanje o lokalnim investicijama.
Radi lakšeg pretraživanja i korištenja te sadržajnijeg i transparentnijeg komuniciranja projekata i aktivnosti koje se realiziraju na razini vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora, nadograđena je web stranica mjesne samouprave (https://aktivnosti.zagreb.hr/). Na stranici je:
U 2024. pokrenuta je i Facebook stranica "Grad Zagreb - kvartovi", na kojoj se svakodnevno objavljuju informacije o projektima, komunalnim i drugim aktivnostima koje se provode u kvartovima.
U sljedećem mandatu ćemo nastaviti s daljnjim iskoracima prema većoj participaciji, poticanju kvartovskih aktivnosti, korištenju prostora i informiranju uz poseban fokus na pripremu reforme sustava mjesne samouprave. Kao temelj za sveobuhvatnu reformu sustava, provest ćemo sveobuhvatnu analizu uloge i rada mjesne samouprave i usporedbu sustava mjesne samouprave s drugim gradovima u Hrvatskoj i inozemstvu. Uz rezultate tih analiza, provest ćemo i analizu učinaka pilot projekata participativnog budžetiranja i Plana potreba iniciranih u ovom mandatu. Prilikom planiranja funkcionalnijeg sustava važno je uzeti u obzir različita iskustva i funkcije mjesnih odbora u visokourbaniziranim dijelovima grada u odnosu na one u manje urbaniziranima. Spomenutim analizama, sudjelovanjem vijećnica i vijećnika, građanki i građana, ali i gradskih ureda u participativnom procesu, Grad će dobiti kvalitetnu podlogu za promišljenu i odgovornu reformu sustava mjesne samouprave na korist svih sudionika tog sustava, a najviše građanki i građana koji bi se kroz taj sustav trebali angažirati oko promjena u svojoj neposrednoj okolini i kojima bi taj sustav trebao služiti.
Pored toga, u planu su i sljedeći zahvati: