Kultura

Nakon 15 godina stagnacije, od 2021. kulturnom sustavu Grada pristupili smo razvojno i unijeli značajne promjene. Kroz proces širokog sudjelovanja donijeli smo Program razvoja kulture Grada Zagreba 2024. – 2030. i odmah krenuli u njegovu provedbu. 

Što smo napravili u ovom mandatu

Kako bismo kulturu učinili dostupnijom, pokrenuli smo dva velika programa koji donose kulturu u sve zagrebačke kvartove. Program “Kultura i umjetnost u zajednici” financijski podržava razvoj dugotrajnih suradnji između udruga, umjetničkih organizacija, gradskih ustanova u kulturi i drugih inicijativa u kvartovima aktivirajući u kulturne namjene raznovrsne javne prostore diljem grada. Program “Zagrebački kvartovi kulture”, koji provodi novoosnovana ustanova Novi prostori kulture, dovodi dvodnevne glazbene, kazališne, filmske i edukativne programe u kvartove koji oskudijevaju prostorima za kulturu i kulturnim programima. U 2024. u sklopu ovog programa predstavljeno je tijekom sedam vikenda u sedam kvartova više od 60 događanja u kojima je sudjelovalo preko 250 umjetnica i umjetnika i prisustvovalo više od 10 000 građanki i građana. U 2025. godini predstavit će 100 događanja u 14 kvartova s 300 umjetnica i umjetnika. Uvedena je i podrška za interkulturne programe dobrodošlice usmjerene na povećanje dostupnosti i uključivosti kulture i umjetnosti, olakšavanje kulturne integracije stranih državljanki i državljana i njihovo povezivanje s lokalnom zajednicom. Kroz novouvedeni program Plana potreba za aktivnostima, programima i projektima unapređenja kvalitete života građana koji provode gradske četvrti i mjesni odbori organizirano je mnoštvo aktivnosti po svim gradskim četvrtima od kojih su mnoge bile upravo kulturni sadržaji.

Značajno su povećana i izdvajanja za kulturu, pa su tako u 2025. godini u odnosu na 2020. ulaganja u kulturne programe, ustanove i kapitalne projekte povećana za 3 puta. Ulaganja u programe gradskih ustanova u kulturi su udvostručena, a investicije u održavanje i opremanje zapuštenih objekata kulture povećana su gotovo 8 puta u odnosu na 2020. Sredstva za programe nezavisne kulture povećana su više od 2,5 puta te su uvedeni programi višegodišnjeg financiranja, institucionalnih potpora za neprofitne organizacije, kao i posebna potpora za mlade umjetnice i umjetnike. Sustav dodjele potpora je reformiran na način da su umjesto dodjeljivanja sredstava mimo natječaja definirani jasni kriteriji. 

Započeli smo i veliki ciklus kapitalnih ulaganja s najvećim ulaganjem upravo u kulturi, a to je izgradnja Gradske knjižnice i društveno-kulturnog centra Paromlin vrijednog 94,5 milijuna eura. Paromlin će postati novo središte kulture i društvenog života grada. Osim toga, završena je konstrukcijska obnova objekata kulture oštećenih u potresu. Kazalište Gavella je uz obnovu dobilo i novu dvoranu, a otvoren je i potpuno obnovljen i proširen Hrvatski prirodoslovni muzej. U tijeku su cjelovite obnove Muzeja za umjetnost i obrt te Umjetničkog paviljona. 

Grad je započeo i proces izrade internetske platforme koja će na jednom mjestu nuditi informacije o svim kulturnim programima gradskih ustanova. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu

Donošenjem Programa razvoja kulture, poslijepotresnom obnovom i novom izgradnjom objekata kulture te širenjem dostupnosti kulture postavili smo temelje i osigurali preduvjete za novi smjer razvoja kulture u gradu Zagrebu. Prioriteti u sljedećem mandatu i dalje će nam biti dostupnost kulture u svim dijelovima grada, kao i obnova, izgradnja i opremanje objekata kulturne namjene, a posebnu ćemo pažnju usmjeriti na snažnije funkcionalno povezivanje kulture s drugim područjima poput obrazovanja, socijalne skrbi, turizma, gospodarstva i zdravstva.      

Kulturna infrastruktura

Nastavljamo s razvojem kulturne infrastrukture, a u planu je čitav niz zahvata na obnovi objekata kulture oštećenih u potresu, ali i prenamjeni i uređenju novih prostora za kulturu:

  • cjelovita obnova kina Europa i Tuškanac, 
  • obnova kazališta Komedija, 
  • obnova zgrade Ustanove Zagreb film, 
  • završetak uređenja Arheološkog muzeja,
  • priprema uređenja Međunarodnog umjetničkog centra u Plutu,
  • uređenje društveno-kulturnog centra na Trnju, 
  • uređenje novog centra za kulturu u Novom Jelkovcu

U planu je i obnova centara za kulturu Novi Zagreb, Ribnjak, Maksimir i Trešnjevka. Razriješit ćemo imovinsko-pravne odnose kako bismo stavili u funkciju cjeloviti prostor kompleksa Kulturnog centra Dubrava. Nakon otvaranja centralne gradske knjižnice u novoizgrađenom Paromlinu, nastavit ćemo širenje mreže knjižnica, pa će tako u sklopu obnove Centra za kulturu Novi Zagreb u Remetincu biti otvorena podružnica gradske knjižnice. Započet će i priprema izgradnje otvorenih čuvaonica za zagrebačke muzeje i druge ustanove te izgradnje centra za izvedbene umjetnosti. 

Zašto je to važno: Dovršavanjem poslijepotresne obnove važnih objekata kulture i modernizacijom mreže kvartovskih centara za kulturu osigurat ćemo preduvjete za stvaranje svih vidova kulture i njenu dostupnost u svim dijelovima grada. 

Dostupnost kulture

U namjeri da i dalje širimo dostupnost kulture, intenzivno ćemo raditi na razvoju kulturnih programa u svim gradskim četvrtima. Dosadašnja uspješna provedba i interes građanki i građana za niz programa koji su realizirani kroz ustanovu Novi prostori kulture i projekte financirane iz programa “Kultura i umjetnost u zajednici” pokazatelji su njihove iznimne vrijednosti. Stoga će i u narednom razdoblju fokus biti na razvoju programa financiranja i potpora koji doprinose decentralizaciji kulture. Važan element u realizaciji programa dostupnosti kulture je razvoj postojećih i otvaranje novih centara za kulturu. Kako bi centri ispunjavali svoju ulogu, važno je ulaganje u njihovu infrastrukturu te povećavanje kapaciteta u svrhu širenja raznolikosti sadržaja, suradnja s izvaninstitucionalnim akterima i lokalnim okruženjem.  

Razvijat ćemo program subvencija za besplatne ulaznice za učenice i učenike završnih razreda srednje škole (tzv. kulturni vaučer) i program dostupnih ulaznica za kulturna događanja za osobe starije životne dobi te skupine u riziku od društvene isključenosti. 

Kultura i umjetnost trebaju biti sustavnije zastupljeni u odgojno-obrazovnom sustavu te je ključno uvoditi kulturne sadržaje u sve segmente obrazovnog sustava kroz suradnju odgojno-obrazovnih i kulturnih ustanova. Stoga ćemo kroz Centar za razvoj odgoja i obrazovanja (detaljnije u segmentu programa o Odgoju i obrazovanju), koji ćemo osnovati u svrhu podrške odgojno-obrazovnim ustanovama, razvijati formate integracije kulture u obrazovne programe.

Veću dostupnost kulturnih sadržaja i njihovu popularizaciju osigurat ćemo i kroz:

  • poticanje organiziranih vodstava po stalnim postavima i privremenim izložbama;
  • poticanje ustanova na oblikovanje vikend programa koji privlače obiteljske posjete muzejima, kazalištima, koncertima, kinoprogramima i ostalim kulturnim sadržajima;
  • jačanje mreže gradskih knjižnica kao centralnih kvartovskih točaka dostupnosti kulture;
  • daljnji razvoj društvenih i kulturnih programa kroz Plan potreba u suradnji s gradskim četvrtima i mjesnim odborima.

Zašto je to važno: Posjeti kulturnim događanjima, sudjelovanje u umjetničkom stvaralaštvu, kapilarna prisutnost kulture u kvartovima i školama čini kulturu, za koju često nemamo vremena i novaca, dostupnom i dijelom svakodnevice. Kultura tako podiže kvalitetu života građanki i građana u njihovom neposrednom okruženju. 

Kulturne i kreativne industrije

Suradnjom Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo, Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje i Zagrebačkog inovacijskog centra radit ćemo na čvršćem povezivanju gospodarskih aktera s kreativnim industrijama. Reaktiviranjem i davanjem u povoljan najam neiskorištenih prostora u vlasništvu Grada Zagreba poticat ćemo razvoj obrta i kreativnih djelatnosti. Poticat ćemo kulturne ustanove na suradnju s kreativnim sektorom kako bi uvodile suvremene pristupe interpretaciji i primjeni tehnologija u muzejskim postavima i spomeničkoj baštini te svoju kompleksnu građu učinile pristupačnijom novim generacijama. U cilju razvoja sektora kreativnih industrija potrebno je uspostaviti i čvršću suradnju s Turističkom zajednicom grada Zagreba. Uvodimo program potpora za turistički relevantne manifestacije koje doprinose prepoznatljivosti Zagreba te pozicioniranju grada kao međunarodne destinacije. Kulturne industrije poticat ćemo jačanjem pozicije Interlibera kao regionalnog i međuarodnog festivala knjige, poticanjem kulture čitanja kroz novu ulogu gradskih knjižnica, dok ćemo filmu i industriji računalnih igara pomagati u internacionalizaciji koja joj donosi uspjehe i stabilnost.

Zašto je to važno: Grad Zagreb ima priliku poticati razvoj kulture i kreativnih industrija u sinergiji s drugim snažnim ekonomskim sektorima, a snažne kreativne industrije mogu ono što zagrebačka kultura stvara učiniti bližim i prepoznatljivijim njegovim građanima, ali i međunarodnoj publici. 

Druga tematska područja