PROGRAM ZA GRADSKU ČETVRT
Trešnjevka - SJEVER

Intenzivna gradnja kojoj svjedočimo posljednjih desetak godina na području Gradske četvrti Trešnjevka – sjever značajno je utjecala na naše planove, projekte i aktivnosti. U proteklom mandatu naš glavni cilj bio je zaštititi postojeće javne i zelene površine. Na već preizgrađenom prostoru fokusirali smo se na obnovu zapuštenih prometnica, uređenje parkova i dječjih igrališta te sanaciju komunalne infrastrukture.

Što smo napravili u ovom mandatu

Dva od sedam strateških projekata naše gradske uprave nalaze se na području naše četvrti – projekt obnove Doma sportova te rekonstrukcija i nadogradnja stadiona u Kranjčevićevoj. Ova dva projekta usmjerila su i odredila neka od implementiranih prometnih rješenja na području četvrti. Prije svega, to je rekonstrukcija kružnog toka na križanju Nova cesta – Kranjčevićeva – Adžijina, koji sada uključuje dvostruki kružni tok kojim se povećala sigurnost prometa te propusni kapacitet ovog raskrižja. Proširena je i Ulica grada Vukovara uz rekonstrukciju prometnog otoka prema Šarengradskoj. Početkom 2025. uvedena je nova autobusna linija Črnomerec – Jarun, a za njeno uvođenje bilo je potrebno proširiti dio Golikove ulice, za skretanje iz Tomislavove, uz manje intervencije na samoj trasi linije. Od poboljšanja sigurnosti u prometu ističemo postavljanje niza uzdignutih ploha za smirivanje prometa te dodatnu prometnu signalizaciju (na Gotalovečkoj, Trakošćanskoj i dr.). 

Krajem 2024. godine u potpunosti je obnovljen sjeverni prilaz Trešnjevačkom placu – postavljeno je novo opločenje i klupe, stari betonski opločnici zelenih otoka zamijenjeni su novim betonskim elementima i kamenim pločama, zamijenjene su postojeće klupe i očišćena je skulptura, a fontana je sanirana i stavljena u funkciju. Potpuno je obnovljen i Trg Krešimira Ćosića, prvi put od Univerzijade ‘87.

Aktivno smo sudjelovali u procesu Izmjena i dopuna GUP-a kako bismo osigurali kvalitetan i održiv prostorni razvoj našeg kvarta. Kroz izmjene smo zatražili proširenje postojećih zelenih površina, ali i detektirali osam novih površina koje želimo prenamijeniti u zelene Z i Z1 površine. U više navrata, kroz zaključke vijeća mjesnih odbora i Vijeća Gradske četvrti, zaustavili smo otkup gradskih čestica za potrebe okrupnjavanja građevinskih čestica i moguću neadekvatnu gradnju.

Na području gradske četvrti Trešnjevka – sjever samo u zadnje dvije godine posađeno je više od 600 novih stabala u različitim parkovima, ulicama i javnim prostorima, što značajno doprinosi kvaliteti života, smanjenju zagrijavanja i zagađenja u četvrti. Na popularnoj šetnici i važnom dijelu zagrebačke zelene infrastrukture, na Fallerovom šetalištu uz potok Črnomerec, posađen je novi drvored lipa. Najviše novih stabala posađeno je na livadi Selska – Krapinska – Zagorska, prema šetnici Munjarskog puta, koja je sada jedina veća sačuvana zelena površina u četvrti omeđena s nekoliko mjesnih odbora.

Većina infrastrukturnih i komunalnih projekata realizirana je kroz Plan komunalnih aktivnosti gradske četvrti. Nanovo je asfaltirano čak 15 ulica: Sošićka, Hanamanova, Loborska, Skradska i Vrbovska ulica, Draganička grana, Učkina, Kreševska, Okićka i Počiteljska ulica, dijelovi Ulice Voltino, II. Rudeški ogranak, Ratarska, Stubička ulica i dio Ogrizovićeve. Uz rekonstrukciju samih prometnica, radovi su po potrebi uključivali i obnovu dotrajalih nogostupa, a na pojedinim dijelovima uređena su javna parkirališna mjesta izvan zone naplate, u ulici Voltino i ispred Dječjeg vrtića Grigor Vitez. Obnovljen je i istočni dio Ozaljske ulice, s južnim nogostupom i parkirališnim mjestima, nakon izgradnje novog vodoopskrbnog cjevovoda.

Obnovljen je niz dječjih igrališta: u Zadarskoj ulici, kod Mošćeničke ulice i u Parku Zvonka Špišića. Djelomično su sanirani neadekvatni elementi u Parku Kate Šoljić, čija se potpuna obnova očekuje sredinom ove godine. Uređeni su i potpuno novi parkovi u Širokobriškoj i Ogrizovićevoj ulici.

Početkom mandata otvorena je nova područna škola Pongračevo, a sredinom mandata rekonstruirani su sportska dvorana, kuhinja i sanitarni čvorovi u OŠ Voltino. Kroz Plan komunalnih aktivnosti uređene su pomoćne prostorije DVD Trešnjevka. Postavljena je rasvjeta na igralištu OŠ kralja Tomislava.

Intenzivno radimo na poboljšanju komunalnog standarda i infrastrukture. Obnovljene su pješačke staze u Parku Stara Trešnjevka, na Šetalištu Jurja Gagarina i kod Doma za starije na Drenovačkoj, u Voltinom i kod DV Zvončić. Uz staze su zamijenjene dotrajale klupe ili su postavljene nove, a po potrebi se izvršilo i opločavanje ispod klupa. Proširili smo i poboljšali biciklističku infrastrukturu – postavljene su “klamerice” za bicikle na nekoliko lokacija u kvartu (ispred DV Trešnjevka, na Trešnjevačkom placu, ispred knjižnice Tina Ujevića) i upušteni su rubnjaci gdje je bilo potrebno. Proširena je i mreža javnih zdenaca (u Parku Stara Trešnjevka, na Trgu Krešimira Ćosića). Nasipavanjem drobljenog kamena uređena je šetnica Munjarskog puta – obnovljene su sve postojeće klupe, postavljene nove i zasađeno je nekoliko desetaka novih stabala. Po kvartu su postavljene nove košarice za sitni otpad i košarice za prikupljanje otpada iza kućnih ljubimaca.

Kroz javne kanale redovno komuniciramo naše planove i realizacije planova u našem kvartu. Sudjelovanje naših sugrađana važna je sastavnica našeg rada, jer želimo otvoreno razgovarati o potrebama lokalne zajednice. Po prvi put smo proveli javnu kvartovsku anketu tražeći građane da odluče koja bi javna površina trebala nositi ime trešnjevačkog šansonjera Zvonka Špišića. Temeljem rezultata ankete donijeli smo odluku o imenovanju javne površine, a u lipnju 2024. preuređeni park je svečano otvoren manifestacijom "Šansona u Parku Zvonka Špišića". 

U ovom mandatu učinili smo dostupnijim prostorije mjesne samouprave koje se sada svrsishodnije koriste. U suradnji s mnogim udrugama i školama otvaramo prostore za razne društvene aktivnosti i kvartovska druženja – sajmove razmjene, izložbe likovnih radova učenika, književna popodneva, filmske radionice, kazališne predstave... Kroz program "Trešnjevka, kvart-utočište" organizirali smo niz interkulturnih događanja povezivanja zajednice. Organizirali smo cjelodnevna događanja "Pongračevo se budi", "Ciglenica se budi", "Dane MO Antun Mihanović" i "Dane MO S. S. Kranjčević", uz zabavne, kulturne i sportske događaje, kao i višednevni Trešnjevački sajam OPG-ova na obnovljenom Trgu Krešimira Ćosića. Svih ovih godina aktivno sudjelujemo u manifestaciji Europskog tjedna mobilnosti s bogatim programom na trešnjevačkim ulicama. Dobar dio ovih programa realiziran je i kroz novi gradski program, Plan potreba mjesnih odbora. Sve više je besplatnih kulturnih događaja na otvorenom, u našim novim ili obnovljenim parkovima, na dostupnim javnim površinama, kao "Kino na placu" ili "Kino na pruzi". Prostore mjesne samouprave koristimo i za zdravstvene inicijative – dobrovoljno darivanje krvi, javnozdravstvene akcije mjerenja šećera, kolesterola i krvnog tlaka. 

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu

U sljedećem mandatu očekujemo početak važnih projekata prometne infrastrukture: daljnje širenje tramvajske mreže na trasi Ljubljanica – Horvaćanska te izgradnju Šarengradske ulice, od Vukovarske do Jadranskog mosta. Značajna poboljšanja očekujemo i dugoočekivanom gradnjom izlaza iz Anine ulice na Zagrebačku aveniju (nastavak Jezerske ulice) i gradnjom pješačko-biciklističkog podvožnjaka Magazinska – Hanuševa

Kroz Centar za upravljanje prometom planiramo i nužnu semaforizaciju kritičnih trešnjevačkih raskrižja (Ozaljska – Puljska – Vitezićeva), ali i optimizaciju postojećih semaforskih uređaja (Baštijanova – Golikova, Selska – Ozaljska).

Planiramo rekonstrukcije sljedećih ulica: Klanječke, Mošćeničke, Lošinjske, Kostelske i Nehajske ulice do Zagrebačke avenije. Planiramo i rekonstrukciju Kranjčevićeve od rotora na Novoj cesti do Trakošćanske. Nakon obnove Doma sportova hortikulturno će se urediti Trg Krešimira Ćosića, a očekuje nas i rekonstrukcija parka Zvonimira Milčeca. Uredit će se prva džepna šuma na Ciglenici, uz raskrižje Zagorske i Zlatarske ulice. Obnovit ćemo dvorište, školsko igralište i parkiralište OŠ Augusta Šenoe na Selskoj, kao i školsko igralište kod Centra za odgoj i obrazovanje u Zagorskoj ulici. 

U mandatu pred nama očekujemo i značajno poboljšanje biciklističke infrastrukture, prije svega u Krapinskoj ulici i na Novoj cesti. Gradit ćemo i magistralni put novom Šarengradskom (prema Greenwayju, tj. Novom Zagrebu) i put nekadašnjom prugom (Hanamanovom). Planiramo postaviti više od 150 “klamerica” na 26 predloženih lokacija. 

Diljem četvrti postavit će se 40 polupodzemnih spremnika.

Očekuje nas nadogradnja i proširenje kapaciteta Dječjeg vrtića Bajka, područnog objekta Ciglenica u Humskoj, kao i gradnja nove Umjetničke plesne škole Silvije Hercigonje – prve prave, namjenski građene plesne škole u Zagrebu, na raskrižju Zagorske i Selske ulice. Očekuje nas i dovršetak rekonstrukcije stadiona Kranjčevićeva. 

Nastavljamo s već dobro prihvaćenim društvenim događanjima: sajmom OPG-ova na Trgu Krešimira Ćosića, Šansonom u Parku Zvonka Špišića, Interkulturnim programom “Trešnjevka, kvart-utočište”, Danima otvorenih vrata mjesnih odbora (MO Ciglenica, MO “S. S. Kranjčević”, “Antun Mihanović”), cjelodnevnom manifestacijama “Pongračevo se budi”, “Trakošćanska za sve”, raznim programima na otvorenom i Europskim tjednom mobilnosti.

U novom mandatu očekujemo i daljnji razvoj gradskih digitalnih alata za još kvalitetnije sudjelovanje građana u prioritizaciji aktivnosti, odlučivanju i participativnom budžetiranju.

Programi drugih gradskih četvrti