PROGRAM ZA GRADSKU ČETVRT
DOnji GRad

Što smo napravili u ovom mandatu

Donji grad predstavlja središnji dio Zagreba s iznimnom povijesnom, kulturnom i urbanističkom vrijednošću. U njemu se nalazi velik broj kulturnih, obrazovnih i drugih javnih objekata, kao i stambenih zgrada koje čine prepoznatljivu vizuru grada. Ovaj mandat obilježila je sveobuhvatna obnova nakon potresa, revitalizacija i uvođenje reda u javni prostor, poboljšanje mobilnosti i značajno unapređenje komunalne infrastrukture.

Obnova od potresa

Posljedice razornog potresa iz 2020. godine bile su posebno vidljive u povijesnoj jezgri Donjeg grada. U ovom mandatu fokus je bio je na brzoj i učinkovitoj obnovi kako bi se osigurala sigurnost građana i zaštita kulturne baštine. Obnova nakon potresa uključivala je sanaciju ključnih javnih objekata u vlasništvu Grada Zagreba (škola, vrtića, domova zdravlja) i podršku u sanaciji privatnih objekata. 

U Donjem gradu provedeni su značajni projekti cjelovite obnove javnih zgrada koja uključuje konstrukcijsku i energetsku obnovu te opremanje. U području obrazovanja cjelovito su obnovljene Osnovna škola Petra Zrinskog i Osnovna škola Ivana Merza, uz modernizaciju učionica, poboljšanje energetske učinkovitosti i unapređenje prostornih uvjeta. Uskoro započinje izvođenje radova cjelovite obnove Škole za primjenjenu umjetnost i dizajn. Od kulturnih objekata završeni su radovi na obnovi Gradskog dramskog kazališta Gavella koje je dobilo i novu dvoranu, a u tijeku su cjelovite obnove Muzeja za umjetnost i obrt i Umjetničkog paviljona. U postupku javne nabave za izvođača radova su projekti obnove Kina Europa i Ustanove Zagreb film. Obnovljeni su i brojni objekti Doma zdravlja - Centar te prostori kojima se koriste Ustanova za zdravstvenu njegu u kući i Stomatološka poliklinika Zagreb, dok su ostali objekti Domova zdravlja - Centar u procesu obnove. 

Obnova privatnih zgrada i izgradnja zamjenskih kuća u nadležnosti je države, a uz izdvajanje zakonom propisanih 20 % sredstava kojima sufinancira obnovu, Grad je dodatno dodijelio i 6 milijuna eura pomoći građanima za sanaciju oštećenih kuća i stanova

Uvođenje reda u javni prostor

Posebnost ovog mandata bilo je vraćanje javnog prostora građanima i uvođenja reda u često neorganizirano korištenje gradskih površina. 

Komunalna infrastruktura unaprijeđena je ugradnjom podzemnih spremnika za otpad i uklanjanjem površinskih kontejnera i kanti, postavljanjem novih koševa i redovitim održavanjem odvodnih sustava. S Trga bana Jelačića uklonjene su manifestacije za čija su se održavanja koristili šatori koji su narušavali izgled centra grada. Regulirano je korištenje parkirnih mjesta i zelenih površina za ugostiteljske terase. Grad provodi akciju uklanjanja grafita financirajući u cijelosti uklanjanje grafita s pročelja i postavljanje antigrafitnog premaza na zgrade. Također, kako bi ubrzao sanaciju zgrada unutar povijesne jezgre koje nisu oštećene u potresu, Grad financira 100 % troškova sanacije prednjih pročelja i krovišta te 60 % troškova sanacije dvorišnih pročelja zgrada koje su kulturno dobro.

Prometna infrastruktura

U području prometne infrastrukture ostvareni su značajni iskoraci koji su dugoročno usmjereni na smanjenje pritiska automobila i povećanje prostora za pješake i bicikliste u samom srcu grada. Proširene su pješačke zone – Mala Martićeva, Masarykova i Preradovićeva – dok je Draškovićeva, iako formalno pješačka i ranije, privremeno uređena. Izrađuje se projektna dokumentacija za izgradnju pothodnika kod Zapadnog željezničkog kolodvora. Ovaj pothodnik na zapadnom obodu naše gradske četvrti značajno će poboljšati pješačku povezanost centra grada prema Trešnjevci i riješiti dugogodišnji problem nesigurnog prelaska željezničke pruge. 

Uvedeno je blokovsko parkiranje i produženo vrijeme naplate kako bi stanari Donjeg grada lakše parkirali bliže mjestu stanovanja. Započeto je projektiranje javne garaže u Klaićevoj ulici koja će značajno smanjiti problem parkiranja u tom dijelu grada i osigurati potrebne kapacitete za korisnike Klinike za dječje bolesti. Novom odlukom o dostavnim vozilima ograničeno je vrijeme dostave na određene termine tijekom dana, čime se povećala protočnost i sigurnost prometa u centru grada. Obnavljaju se semafori, a njihovim spajanjem na Centar za upravljanje prometom i pametnim upravljanjem prometom smanjuju se gužve i povećava brzina javnog prijevoza. Proširena je biciklistička mreža novim stazama na potezu Prilaz Gjure Deželića – sjeverna strana Trga Republike Hrvatske – Masarykova, a diljem četvrti postavljene su dodatne “klamerice” za sigurnije parkiranje bicikala. 

Javni prostor, parkovi i igrališta

Zelene i javne površine dodatno su unaprijeđene postavljanjem klupa, ozelenjivanjem i sadnjom drvoreda (npr. u Martićevoj ulici i uz tržnicu na Branimirovoj ulici). Izrađena je stručna konzervatorska studija za krajobrazno uređenje okoliša Meštrovićevog paviljona. U parku Bartola Kašića postavljen je javni zdenac. Uređeni su i manji parkovi, poput onog u Berislavićevoj ulici ili Parka 100. brigade HV. Također, Park kralja Petra Krešimira IV. postao je novo kazališno okupljalište za dječje i omladinske predstave, a u parku u Dalmatinskoj ulici organizirane su lutkarske, glazbene i sportske radionice. 

Ulaganja su bila usmjerena i na sportsku infrastrukturu koja je građanima izuzetno važna za kvalitetu života. Srednjoškolsko igralište dobilo je vanjsku teretanu, uređenu vegetaciju i postavljen javni zdenac. Kod Osnovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića obnovljeno je igralište s tribinama, a na Šubićevcu je uklonjena opasna ograda na košarkaškom te obnovljena ograda na nogometnom igralištu.

Uređen je istočni plato Branimirove tržnice (ozelenjivanje i uređenje nogostupa), asfaltiran je nogostup prema Držićevoj, a svake godine organiziran je i Plant market – događanje posvećeno biljkama i urbanom vrtlarstvu.

Što ćemo napraviti u sljedećem mandatu

Donji grad, kao povijesno i kulturno središte Zagreba, suočava se s izazovima koji zahtijevaju pažljiv i strateški pristup u nadolazećem mandatu. Primjetan je trend pada broja stalnog stanovništva – prema podacima popisa stanovništva u razdoblju od 2001. do 2021., broj stanovnika smanjio se za više od 13 000. 

Glavni uzroci ovog trenda uključuju rastući pritisak turizma, porast cijena nekretnina, kontinuirano poskupljenje najma te posljedice potresa. Starije zgrade u Donjem gradu često zahtijevaju značajna sredstva za održavanje i obnovu, što mnogi stanovnici s ograničenim financijskim mogućnostima ne mogu samostalno osigurati. Posljedično, mnogi se odlučuju za prodaju svojih nekretnina i preseljenje u novogradnju na periferiji grada.

Naš cilj u sljedećem mandatu je zaustaviti ovaj negativni trend i osigurati da Donji grad ostane živo središte u kojem ljudi žive, rade i provode slobodno vrijeme. Želimo zadržati postojeće i privući nove trajne stanovnike, a ne samo turiste i investitore u nekretnine. U skladu s time, u prijedlogu Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana predložen je kvalitetniji balans između poslovne i stambene namjene pri izgradnji i obnovi u blokovima, uz uvažavanje urbanističkih i konzervatorskih mjera zaštite prostora te inicijative za zaštitu zelenih površina unutar donjogradskih blokova. 

U idućem mandatu naš rad u Donjem gradu bit će usmjeren na održavanje, poboljšanje i ozelenjivanje postojećih prostora kroz nekoliko ključnih područja djelovanja:

Javni prostor i komunalna infrastruktura

Prioritet nam je povećanje kvalitete javnog prostora i unapređenje komunalne infrastrukture kako bi centar grada postao ugodnije mjesto za život. Fokusirat ćemo se na oživljavanje važnih gradskih prostora koji su nedovoljno iskorišteni ili zahtijevaju obnovu. Obnovit ćemo tržnicu Branimirova, koja će pritom dobiti nove sadržaje poput gastronomske ponude. Oživljavanje zapuštenih poslovnih prostora olakšat ćemo minimalnim najmom za tradicionalne obrte i usluge koje su nužne za stanovnike centra grada poput bravara, krojača, postolara i urara. Trajno ćemo urediti postojeće pješačke zone, uz razmatranje mogućnosti za njihovo daljnje proširenje. Osim toga, vodit ćemo računa o izgradnji javnih WC-a na ključnim lokacijama u četvrti i postavljanju urbane opreme u pješačkim zonama i javnim prostorima. Podzemni spremnici za otpad bit će postavljeni i na području mjesnih odbora Kralj Zvonimir, Pavao Šubić i Matko Laginja. Nastavit ćemo s modernizacijom javne rasvjete.

Kulturna infrastruktura

Značajan naglasak bit će na kulturnoj infrastrukturi koja je okosnica identiteta Donjeg grada. Nakon kompleksnog procesa obnove, ponovno će se otvoriti Kino Europa, Muzej za umjetnost i obrt, Umjetnički paviljon, dovršit će se zadnja faza obnove Arheološkog muzeja, a u okviru ustanove Novi prostori kulture otvorit će se nova galerija u Draškovićevoj ulici. Započet će priprema uređenja bivšeg industrijskog kompleksa Pluto u umjetnički centar. 

Zelene površine i parkovi

Zelene površine će se dodatno unaprijediti ozelenjivanjem ulica i proširenjem mreže javnih zdenaca. Nastavit će se projekt uređenja okoliša Meštrovićevog paviljona, s realizacijom rješenja prema izrađenoj konzervatorskoj studiji. Posebnu pažnju posvetit ćemo okolišnom uređenju Trga žrtava fašizma kao jedne od ključnih zelenih površina u ovom dijelu grada. U suradnji s građanima nastavit ćemo provedbu projekta ozelenjivanja i uređenja privatnih dvorišta unutar donjogradskih blokova kako bismo ublažili efekt toplinskih otoka i smanjili rizik od poplava uzrokovanih velikim količinama oborina.

Prometna infrastruktura i mobilnost

Prometna rješenja usmjerit ćemo prema stvaranju sigurnijeg i ugodnijeg okruženja za sve sudionike u prometu. Posebnu pažnju posvetit ćemo obnovi tramvajskih pruga, a daljnjom automatizacijom upravljanja prometom osigurat ćemo veću protočnost i bolje funkcioniranje prometa, s naglaskom na javni prijevoz. Uz iznimku glavnih prometnih pravaca, uvest ćemo zonu smirenog prometa s ograničenjem brzine na 30 km/h, što će povećati sigurnost brojnih školaraca te smanjiti buku i onečišćenje zraka u središtu grada. Nastavit ćemo raditi na poboljšanju biciklističke infrastrukture. Izgradit ćemo podzemnu garažu u Klaićevoj ulici s 860 parkirnih mjesta, a s obzirom na to da će garaža biti izgrađena ispod postojećeg srednjoškolskog igrališta, investicija obuhvaća i cjelovitu rekonstrukciju igrališta s novim sportskim sadržajima

Programi drugih gradskih četvrti